Počasí

Začal astronomický podzim. Jak se vyrovnat se zkracujícím se dnem?

Astronomický podzim je tady. Máme za sebou další teplotně nadprůměrné letní období. Bude to mít vliv na podzimní počasí? Jaká byla nejvyšší teplota, kde naopak nejvíce mrzlo? Z hydrologického hlediska zhodnotil léto a přidal první predikce na podzim generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala a tipy na to, jak se připravit na zkracující se délku slunečního svitu, nám přiblížila zdravotní koučka Kamila Ulčová.

Hodnotit počasí v minulých třech měsících můžeme i pomocí fotek, které jste celé léto posílali na adresu pocasi@nova.cz. Česko má za sebou teplotně nadprůměrné léto, vůbec nejvyšší teplota byla naměřena 19. června v Praze-Řeži, to teplota vystoupala na 39 °C. Nyní začíná astronomický podzim a musíme se vyrovnávat se stále kratšími dny.

Jak se vyrovnat se začátkem podzimu?

"Naše tělo a naše mysl se musí přizpůsobit novému ročnímu období, ale já bych to zase tak tragicky neviděla, protože jsme na to poměrně dobře geneticky vybavení," sdělila Ulčová. Spoustu lidí ale zasahuje na podzim pocit duševní a často i fyzické nepohody. "Máme tendence se přizpůsobovat tím, že pijeme více kávy, jíme více sladkého, tělo se připravuje na zimu," vysvětlila Ulčová.

Lidem totiž se snížením slunečního svitu schází vitamin D. Proto je dobré vyjít si na slunce, dokud je k tomu ještě příležitost. Tento důležitý vitamin se dá částečně doplnit i stravou. "Doporučuju soustředit svou pozornost na tučné ryby, jako jsou makrely, losos, tresčí játra a tak podobně, ale i docela příjemná jídla, jako jsou tvrdé sýry, játra, pokud máte rádi, nebo slanina a vajíčka," prohlásila Ulčová. "Nicméně z potravy dostáváme jen deset procent," dodala. Pomáhá to s imunitou i náladou. Doplňovat by se měly i další vitaminy. S tím můžou na podzim pomoci například zelí či houby.

Související obsah

"Nedělat z toho velké drama, trošku zklidnit tempo a připravit se na to, že zima přichází," doporučila Ulčová. Inspirovat nás může sever Evropy, kde mají tužší zimy a méně slunečního svitu. "Je to i o tom změnit životní přístup a uvědomit si, že počasí není žádný strašák, podzim není nic příšerného a zima je vlastně skvělé období," prohlásila Ulčová.

S podzimem se zvyšuje produkce melatoninu. To znamená, že se lidem lépe usíná. Dobré je tedy na podzim dodržovat pitný režim, zajít si zacvičit a být venku. "Zdůraznila bych to venku, není to o tom jít do fitka pod zářivky, je potřeba se vystavit tomu dennímu světlu," řekla Ulčová. 

Léto bylo teplotně nadprůměrné

Nejteplejším měsícem letošního léta byl srpen, jehož nejvyšší teplota se zastavila na 37,7 °C v Borohrádku u Rychnova nad Kněžnou 5. srpna 2022. Nejen srpen ale přinesl i teploty pod bodem mrazu, viz obr.1. V Praze-Ruzyni bylo letos 13 tropických dnů, což je o deset více než v roce 2013 a o 10 méně než v roce 2018.

Počet tropických dnů Praha-Ruzyně Zdroj: TN.cz

​​Srážkově bylo léto průměrné, nicméně panovaly velké územní srážkové rozdíly – např. v Karlových Varech spadlo jen 162 mm, zatímco v Ostravě 328 mm a v Praze-Ruzyni 393,3 mm. Přívalové srážky byly spojené se silnými bouřkami, které se vyskytovaly zejména v červnu a na počátku července. Např. 27. června ve Volyni spadlo 100 mm a velikost krup se pohybovala kolem 5 cm. Vydatně pršelo poslední červencový víkend v Beskydech – na Lysé hoře spadlo 136 mm. Daleko větší sucho skloňovali v jižní a západní Evropě. Léto bylo bohaté na sluneční paprsky – např. v Ostravě nasvítilo 742 hodin, v Karlových Varech 742 hodin.

Související obsah

Léto se neslo ve znamení přívalových srážek. Zažili jsme několik supercel a několikrát z nebe padaly kroupy. "Tento rok byl zvláštní, vykazoval známky sucha i přívalové srážky a povodňové situace," poznamenal Kubala. Máme za sebou čtyři vlny veder. Nejvíce tropických dnů zaznamenali v Doksanech, bylo jich 35. Supertropických dnů, kdy teploty překonají 35 °C, zažili nejvíce na jižní Moravě. V pražském Klementinu naměřili 12krát tropickou noc, při které teplota nepadla pod 20 °C.

Astronomický podzim začal nízkými teplotami a mlhou. Během pátku by ale nemělo pršet a odpoledne se můžeme těšit na až 18 °C. Celý podzim má podle výhledu NCEP zároveň být nadprůměrně teplý. Nezvykle teplý by měl být v Česku listopad. Teploty by měly být oproti průměru vyšší až o 2 °C. Jedná se ale o dlouhodobý odhad, který se ještě může změnit. "Je fajn tohle vědět, pro nás jsou ale důležité ty předpovědi krátkodobé, které jsou výrazně přesnější," upozornil Kubala.

V neděli už budeme muset vytahovat deštníky. Ty se budou hodit i příští týden, kdy náš čeká několik dní deště. Teploty by se ale měly dostat až na 18 °C.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz