Do lesa

Jen si vyrazili na procházku a našli obří bedly. Podívejte se, kde rostou houby. MAPA

S příchodem podzimu stále neskončila ideální houbařská sezona. Například paní Monika si jen s dcerou a přáteli vyšla v okolí Brna na procházku a domů donesla obří bedly. Podívejte se, kde nyní houby rostou nejvíce.

"Byli jsme s přáteli a dcerou na procházce. Neměli jsme v plánu hledat houby. Ale to, co jsme našli, je neskutečné," pochlubila se TN.cz paní Monika. "Byly tak velké, že jsme je nesli celou cestu v ruce," popsala bedly, které její dcera mohla držet nad hlavou jako deštník.

Právě okolo Brna je přitom pravděpodobnost růstu hub podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pouze střední. Na svém webu totiž ČHMÚ zveřejňuje mapu, podle které jsou v Česku kraje, kde je potenciál pro sběr hub vyšší.

Související obsah

Například skoro v celém Plzeňském kraji je pravděpodobnost velká či velmi velká. Ideální pro houbaření je v tuto chvíli Klatovsko, Domažlicko či Tachovsko. Velmi velká pravděpodobnost růstu hub je podle ČHMÚ i v Karlovarském kraji, na Pelhřimovsku a Jihlavsku, na Vysočině či na Vsetínsku ve Zlínském kraji.

Mapa pravděpodobnosti růstu hub:

Mapa pravděpodobnosti růstu hub Zdroj: ČHMÚ

"Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích (cca 10 dní po nich) a následném teplém (nikoli však horkém) počasí, nejvíce v rozmezí července a září," upozornil ČHMÚ na svém webu. 

"Například v Brdech už končí hřiby smrkové a nastupují klasické podzimní druhy, hodně ryzec smrkový, ryzec borový, různé druhy holubinek a nejvíce mi teď lidé nosí muchomůrku růžovku čili masák. Ta je teď nejhojnější houba a chuťově nejlepší," upřesnil pro TN.cz, které druhy hub teď v lesech najdete, mykolog Libor Hejl. "Roste také hřib hnědý a v borových lesích hodně sluka svraskalá," dodal.

Související obsah

Bedly, které ve středu našla paní Markéta, teď podle mykologa zažívají druhou vlnu růstu. "V takových těch světlých lesích už bedly letos rostly většinou, když je ale příznivé počasí, vyrostou dvakrát za rok. Je to ale místy a třeba tam, kde moc nevyrostly v první vlně," sdělil Hejl. "Teď zrovna, když na ně naprší, tak bych to už ani nedoporučoval ke konzumaci, nepozná se na nich, jak jsou čerstvé," varoval však.

Houbařskou sezonu si budeme moct užívat asi ještě měsíc. "Teď jsou ideální podmínky, ale většinou určitý druh dokáže růst tak 14 dnů. Pak si musí dát podhoubí pauzu, když nepřijdou ranní mrazíky a teploty pod nulou, tak houby ještě porostou samozřejmě. Ještě nás čeká celý říjen, což bývá také ještě dobrá sezona," avizoval Hejl.

"Je dobré dávat pozor na to, že rostou i jedovaté houby," varoval pro TV Nova mykolog Michal Mikšík. "Už tento rok bylo zaznamenáno několik desítek otrav, takže lidé by měli sbírat jenom to, co opravdu znají," dodal.

Obří bedly z okolí Brna:

Sledujte pořad Do lesa, který se věnuje podobným tématům:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz