Domácí

Lékař Barták může na svobodu, rozhodl soud. Riziko recidivy má být minimální

Okresní soud v Jablonci nad Nisou ve čtvrtek napotřetí rozhodl o podmíněném propuštění Jaroslava Bartáka. Informaci jako první přinesl portál iRozhlas.cz, podle kterého lékaři a podnikateli pomohly výpovědi znalců z oblasti psychiatrie a psychologie. Barták si ve vězení odpykal jedenáct let, mimo jiné za znásilnění, vydírání či nebezpečné vyhrožování. Rozsudek zatím není pravomocný.

Lékař Jaroslav Barták se může dostat z vězení dříve, než se předpokládalo. Bývalý šéf a spolumajitel polikliniky v pražských Modřanech si za mřížemi odpykává trest mimo jiné za sexuální zneužívání asistentek. Na svobodu se měl dostat příští rok, jablonecký soudce Jan Hospodka se ale rozhodl Bartáka podmíněně propustit, informuje portál iRozhlas.

Zásadní pro dřívější propuštění Bartáka byly výpovědi soudních znalců. Liberecký psychiatr Jaroslav Tržický měl dojít k názoru, že z psychiatrického hlediska není pobyt Bartáka na svobodě nebezpečný. "Další pobyt ve výkonu trestu již bude naplňovat společenskou ochranu, ale do postojů odsouzeného již nic pozitivního nepřinese," cituje jeho slova iRozhlas. Podle psycholožky Jindřišky Lejskové se možná míra recidivy blíží k nule.

Související obsah

​Okresní soud rozhodoval o propuštění lékaře natřikrát. Dvě předešlá rozhodnutí zvrátil Krajský soud v Ústí nad Labem, naposledy když nařídil vypracovat nový znalecký posudek o duševním zdraví odsouzeného lékaře.

Sedm let má být Barták pod dohledem, v této době se musí zdržet popíjení alkoholu a užívání omamných látek, aby se ověřila jeho náprava. Vše přitom musí dokládat probační službě. Soudce upozornil, že Barták nesmí páchat přestupky ani trestnou činnost, a pokud bude vyzván podrobit se testu, musí ho podstoupit.

Rozsudek zatím není pravomocný, státní zástupce si ponechal třídenní lhůtu na podání stížnosti.

Bartákovy kauzy

Barták byl prominentním lékařem s řadou vlivných známých. Bartákovo odhalení iniciovala jedna z jeho bývalých asistentek. Obvinila ho, že ji mučil na dovolené na Filipínách. Dívka vypověděla, že ji vylákal do Asie pod záminkou pracovní cesty, tam ji bil, sexuálně napadal a vyhrožoval smrtí. Později se přidaly s oznámeními na Bartáka i další ženy. Soud ho shledal vinným a poslal za mříže na 12 let.

Krajský soud v Ústí nad Labem stále ještě rozhoduje o druhé části Bartákovy kauzy. Lékař je obviněný z plánování tří vražd a vydírání. Ze světa měl chtít sprovodit advokáta, kněze a bývalého šéfa vojenské tajné služby. Podle obžaloby se jim chtěl pomstít za předchozí odsouzení. Od dalších lidí pak údajně plánoval získat miliony a vrtulníkem uprchnout z věznice do Běloruska, kde chtěl prezidenta Lukašenka požádat o politický azyl.

S plánem se svěřil svému spoluvězni, který ale následně začal spolupracovat s policií a Bartáka si tajně nahrál.

Za tyto činy mu soud již dříve uložil dalších šest let vězení. Barták ale nakonec uspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu. Ten verdikt zrušil a nařídil přezkoumání, za jakých okolností videonahrávky vznikly.

 Barták stanul před soudem také kvůli obvinění z plánování tří vražd (4/2021):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz