Domácí

Přípravy na volby začaly. Místnosti už se vybavují a komise připravují

Už v pátek začnou po celé republice volby do obecních zastupitelstev a třetiny Senátu. Účastnit se jich bude asi 200 tisíc kandidátů na zastupitele a 180 uchazečů bude bojovat o senátorská křesla. Přípravy na volby začaly na mnoha místech už ve čtvrtek.

V Jihlavě už od časného rána rozdělují vybavení do všech 58 tamních volebních místností. Mezi věcmi, které dostane každá volební komise, jsou například toaletní papír nebo baterka.

"Ve volební místnosti nesmí chybět státní vlajka, znak a klasické věci, jako jsou orazítkované obálky do obecních i senátních voleb," prozradil mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk. 

Připravit se musí i volební místnosti. Míří do nich volební urny, plenty a další vybavení. Po celém Česku lidé mohou volit ve zhruba 14 tisících volebních okrscích. Starat se v nich o ně bude na sto tisíc členů jednotlivých volebních komisí. "V Česku je osm milionů oprávněných voličů a vytištěno celkem 13 600 000 hlasovacích lístků," sdělil mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. 

Související obsah

Smůlu má letos zhruba šest tisíc lidí, které lékaři poslali kvůli nejrůznějším nemocem včetně covidu-19 do izolace. Speciální volební místa pro nakažené, jako byla v uplynulých volbách, letos nebudou.

Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Křížkovat na hlasovacích lístcích můžete strany, jednotlivé kandidáty nebo obojí naráz, ale pouze do maximálního počtu zastupitelů ve vaší obci.

kdu, TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhnou v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Senátní volby 2022

Volby do Senátu Parlamentu České republiky se uskuteční 23. a 24. září 2022, první kolo proběhne společně s komunálními volbami.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz