Domácí

V Česku se objevily nebezpečné hračky. Mají jedno společné

V Česku se objevily nebezpečné hračky. Mají jedno společné
Bylo zjištěno mnohonásobné překročení obsahu olova Zdroj: ČOI

Česká obchodní inspekce (ČOI) odhalila v posledních dnech několik nebezpečných hraček, které ohrožovaly zdraví dětí a životní prostředí. Všechny měly jedno společné, mnohonásobně překračovaly maximální povolený obsah olova. Z českého trhu tak musí zmizet.

Na českém trhu se za poslední čtyři dny objevily čtyři nebezpečné hračky. Jednou z nich byla čelenka s blikajícími rohy. Ta podle České obchodní inspekce obsahovala více olova, než je povoleno. To však nebyl jediný problém, který inspektoři u hračky nalezli.

"Hračka nevhodného konstrukčního řešení obsahuje snadno otevíratelné plastové pouzdro, ve kterém jsou umístěné malé knoflíkové baterie. Pouzdro je možné otevřít bez použití nástroje pouhým rozevřením dvou plastových dílů," uvedl tiskový mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Baterie tak lze snadno vyndat a hrozí, že je dítě spolkne či vdechne.

Obavy ze znečištění životního prostředí pak panují u hračky Brick Game 9999. Hodnota obsahu olova totiž místo povolených 0,1 procenta dosahuje až 63,9 procenta. "V rámci kontroly bylo rovněž zjištěno, že výrobek není opatřen kompletními identifikačními údaji výrobce a dovozce a nebyly k němu přiloženy další předepsané informace v českém jazyce," dodal Fröhlich.

Související obsah

Vážné nebezpečí pro životní prostředí představuje také autíčko na dálkové ovládání. I to mnohonásobně překročilo obsah olova, a to až na 57,5 procenta oproti povolenému 0,1 procenta. "ČOI zjistila také další závady, kdy přímo na výrobku chybí identifikační údaje výrobce či kontaktní adresa dovozce. EU prohlášení o shodě ani zjednodušené EU prohlášení o shodě nebylo součástí výrobku a nebylo poskytnuto ani jiným vhodným způsobem," přidal mluvčí.

Poslední nebezpečnou hračkou, kterou inspektoři v posledních dnech objevili, je tuleň s balónkem. Tato hračka, stejně jako všechny ostatní, mnohonásobně překračuje obsah olova. Kromě toho není opatřena základní identifikací a informace na výrobku nebyly uvedeny v češtině.

Všechny zmíněné hračky musí být staženy z trhu.

Zakázané nebezpečné hračky
Hračka Informace o hračce
Čelenka s blikajícími rohy

Značka: neuvedeno

Číslo modelu: B3828-2530029

EAN: 8599330038286

Výrobce: Shangxin Toys Factory

Brick Game 9999

Značka: neuvedeno

Číslo modelu: E-9999

Číslo výrobní série: HA1512

EAN: 8416387017876

Výrobce: Jain Xiong DA Trading Center

Autíčko na dálkové ovládání

Značka: neuvedeno

Číslo modelu: NO. 889-361

EAN: 8694795179304

Tuleň s balónkem

Značka: DIDAI

Číslo modelu: NO.LD.-128A

EAN: 5961177000000

Zdroj:

ČOI


Klasické hračky už děti nezajímají. Nejvíc si přejí elektroniku (09/2021):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz