Zahraničí

Separatisté zahájili pseudoreferenda. Hlasování má trvat několik dní

V Ruskem okupovaných oblastech na Ukrajině začala referenda o připojení k Rusku. Západní mocnosti daly jasně najevo, že jejich výsledky neuznají. Rusko podobným způsobem anektovalo poloostrov Krym v roce 2014.

Moskvou dosazení představitelé takzvané Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky oznámili začátek referend o připojení k Rusku. Trvat mají až do úterý. "Volební právo garantujeme všem občanům Doněcké lidové republiky nacházejícím se na území Doněcké lidové republiky i v zahraničí. Volební místnosti pro zahraniční referendum jsou otevřené," uvedl vedoucí separatistické volební komise Vladimir Vysockij. 

Proruští separatisté, kteří v oblastech žijí, referenda vítají. "Rusko bylo vždy naší vlastí. Bez něj nám prostě nikdo nezůstal. Ukrajina nás už dávno opustila," řekla tamní obyvatelka Elena.

Stejná referenda ohlásily i úřady v okupované Chersonské a Záporožské oblasti. Ruský prezident Vladimir Putin je podpořil ve středečním projevu, ve kterém oznamoval částečnou mobilizaci. Západ s nimi ale zásadně nesouhlasí a výsledky prý neuzná. Podle OSN jsou referenda v rozporu s mezinárodním právem. 

Související obsah

"Tato falešná referenda na Ukrajině v čele s moskevskými loutkami mohou vést jenom k protizákonné anexi dalších částí Ukrajiny," upozornil americký ministr zahraničí Antony Blinken. "Tohle není žádné referendum. Dokonce se to ani nepodobá nezákonnému referendu na Krymu, je to jen špatná parodie," poznamenal Dmitry Oreškin z univerzity v Rize.

Výsledky referenda neplánuje uznat například ani Turecko, které má s Ruskem dobré vztahy a dlouhodobě se snažilo zprostředkovávat mírová jednání mezi oběma válčícími státy.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz