Zahraničí

Pseudoreferenda nikdy neuznáme. Svět reaguje na plán proruských separatistů

Pseudoreferenda nikdy neuznáme. Svět reaguje na plán proruských separatistů
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) Zdroj: TV Nova

Svět odsoudil úterní oznámení proruských separatistů. Samozvané republiky v Doněcku (DLR) i Luhansku (LLR) a okupované oblasti na jihu Ukrajiny chtějí v příštích dnech uspořádat referenda o připojení k Ruské federaci. Západ ale tento krok odmítá.

"Rusko chce ilegálně anektovat další kus Ukrajiny. Svobodné hlasování přitom není schopné uspořádat ani doma. Jde o další flagrantní porušení mezinárodního práva, za které musí Rusko nést následky. Pseudoreferenda nikdy neuznáme," zareagoval na úterní oznámení na twitteru český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Podobně se vyjádřilo několik světových politiků. "Evropská unie důrazně odsuzuje tato plánovaná nezákonná 'referenda', která jdou proti zákonným a demokraticky zvoleným ukrajinským orgánům. Výsledky budou neplatné, EU a její členské státy je neuznají," upozornil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. "Neuznáme snahu Ruska legitimizovat protiprávní a brutální okupaci ukrajinských území," prohlásila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Související obsah

Ostře se vůči referendům vyjádřili i francouzský prezident Emmanuel Macron či německý kancléř Olaf Scholz. "Jde o pokus o imperialistickou agresi," řekl Scholz. "Celý proces je parodie," myslí si Macron.

Na twitteru se vyjádřil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. "Falešná referenda nemají žádnou legitimitu a nemění povahu ruské války proti Ukrajině. Jde o další eskalaci Putinovy války," napsal.

Odmítnutí referend přišlo i z USA. "Jde o urážku principů suverenity a územní celistvosti, které jsou základem mezinárodního systému a leží v srdci Charty OSN," prohlásil bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan. Cílem Moskvy podle něj může být po referendech provést nábor do armády.

Související obsah

V úterý schválil parlament LLR zákon o uspořádání referenda o připojení k Ruské federaci. Ve stejný den jen o chvíli později schválilo stejný zákon i vedení DLR. Referendum proběhne ve dnech od 23. do 27. září a připojí se k němu i okupované části Chersonské a Záporožské oblasti. Informovala o tom agentura Reuters. Podobným krokem už v roce 2014 Rusko anektovalo Krym.

Na vyhlášení referend o připojení k Rusku reagovala i kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. "Jde o naivní vydírání s výhrůžkami a hororovými zkazky o referendech a mobilizacích. A to přímo od lidí, kteří dokážou bojovat jen proti dětem a mírumilovným lidem. Takhle vypadá strach z porážky. Nepřítel se bojí, primitivně manipuluje," napsal na svém telegramovém účtu vedoucí kanceláře Andrij Jermak.

Lipavský: Ukrajinská protiofenziva je jednoznačným zvratem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz