Domácí

Plané neštovice se šíří Českem. Nakazily se desítky tisíc lidí

Českem se šíří plané neštovice. Nakažených je už asi 50 tisíc lidí. Nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji, kde jen od začátku roku zaznamenali desetkrát víc případů než za stejné období loni. Tehdy zamezila šíření nemoci proti-pandemická opatření, ale letos nákaza udeřila v plné síle.

V Moravskoslezském kraji letos lékaři ošetřili více případů planých neštovic než loni v celém Česku. "V Moravskoslezském kraji bylo zaznamenáno 6 990 nemocných," řekl mluvčí Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje v Ostravě Aleš Kotrla.

Před rokem bylo touhle dobou nakažených pouze 917 lidí. Malý počet byl způsobený protipandemickými opatřeními, která kromě covidu zabránila šíření i u dalších nemocí.

"Děti byly izolovány. To znamená, že v kontaktu. V tu chvíli, kdy jsme se začali všichni stýkat, tak samozřejmě byl přenos rychlejší. Děti, které to neměly, se samozřejmě s planými neštovicemi setkají a ve většině případů se nakazí," dodal primář dětského oddělení Jan Boženský.

Související obsah

Drtivá většina z celkového počtu nakažených planými neštovicemi jsou právě děti. A to z více než 90 procent. Šíření nemoci napomohl i nástup dětí do škol a školek. Podzim je navíc pro vyšší počet nemocí typický. Obecně tak více přibývá i respiračních infekcí. Pokud už však dítě neštovice dostane, je třeba dbát na obecná pravidla.

"Mělo by zůstat doma, takže ve většině případů je důležitý klid, dostatek vitamínu B a lokálně používat speciální masti nebo léky," přidal primář. Prodělání planých neštovic až v dospělosti se může v případě poruchy imunity projevit i formou pásového oparu. Lékaři ale rozhodně nedoporučují nechávat své děti záměrně nakazit od sourozenců nebo kamarádů.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz