Domácí

Na radnice míří známé tváře. Několik obcí může mít VIP starosty

Na radnice míří známé tváře. Několik obcí může mít VIP starosty
Zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

V komunálních volbách letos kandidovalo téměř 200 tisíc lidí. Byli mezi nimi i herci, vědci a další známé tváře. A hned několik z nich zaznamenalo velký úspěch a mají velkou šanci být starostou či starostkou.

Češi si během pátku a soboty vybrali nové starosty a zastupitele, kteří se budou následující čtyři roky starat o jejich obce. Hned v několika městech se o jejich hlasy ucházely veřejně známé osobnosti a řada z nich uspěla. 

Jeden z nejlepších výsledků zaznamenala předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, která kandidovala ve středočeské obci Pyšely za STAN. Drábová v obci působí jako místostarostka a nyní kandidovala na 2. místě až za současnou starostkou Štěpánkou Bednářovou. Drábové ale voliči dali největší podporu a současnou starostku ve volbách přeskočila. Celkově STAN v obci získal 48 % hlasů, a se ziskem 5 mandátů z 9 by mohl v Pyšelech dokonce vládnout sám, a Drábová by tak mohla být starostkou. 

Raduje se také bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta, který se svou stranou Přísaha zvítězil v Pohořelicích na Brněnsku. Hnutí ve Šlachtově rodné obci kandidovalo v komunálních volbách vůbec poprvé a hned získalo 41,29 procenta hlasů. Druhá skončila ODS, kterou vedl současný starosta Miroslav Novák.

Křeslo starosty zřejmě zůstane i Pavlu Novotnému, který za ODS obhajoval vítězství v Praze-Řeporyjích. ODS v městské části získala přes 37 % a bude jí tak teoreticky stačit vytvořit koalici s TOP 09, kterou zastupuje současný řeporyjský místostarosta David Roznětinský. Společně mají většinu 6 hlasů z 11.

Související obsah

​Volby v Novém Městě na Moravě zase ovládl šéf ČSSD Michal Šmarda, který ovšem kandidoval za uskupení Lepší Nové Město. Spolu s ním získal 30 % a má tak šanci pokračovat ve funkci starosty, kterou zastává už od roku 2010.

Úspěch ve volbách zaznamenal také kancléř Vratislav Mynář, jehož uskupení Osvětimany zvítězilo ve stejnojmenné obci ve Zlínském kraji. Do zastupitelstva středočeských Říčan se zase dostal senátor za STAN Zdeněk Hraba, který si ale spíše pomýšlel na post starosty. Ten ale nejspíš nezíská, protože jeho uskupení ZMĚNA PRO ŘÍČANY – STAN skončilo s velkým odstupem druhé, a navíc Hrabu přeskočila čtyřka kandidátky lékař Michal Mrázek.

Slaví také Martin Kuba z ODS, která po 16 letech zvítězila v Českých Budějovicích. Preferenční hlasy Kubu dokonce vynesly z osmého na první místo. Jihočeský předseda strany a hejtman se ale prý nechystá usilovat o pozici primátora nebo náměstka. 

Jiní neuspěli

Naopak nezadařilo se například oblíbené herečce, kterou diváci znají ze seriálů Ulice a Ordinace v růžové zahradě, Michaele Badinkové. Herečka chtěla do zastupitelstva na Praze 5, ale její koalice SEN 21 pro Prahu 5 získala jen 10,75 % a pro Badinkovou tak místo nezískala.

Neúspěch zaznamenala také bývalá ministryně financí Alena Schillerová, která za ANO kandidovala do zastupitelstva v městské části Brno-Komín. ANO tam skončilo s velkým odstupem druhé.

Totální propadák byly volby pro miliardáře a majitele akvaparku v Čestlicích Pavla Sehnala, který kandidoval hned na několika místech. Neuspěl ale ani ve volbách na pražský magistrát, kde jeho uskupení Praha bez chaosu získalo jen 0,67 %, a ani na Praze 18, kde přitom post zastupitele obhajoval. Jeho uskupení Krásné Letňany bylo z osmi kandidujících subjektů jediné, které v Praze 18 nezískalo ani jednoho zastupitele. Jediný malý úspěch zaznamenal ve středočeské obci Čestlice, kde v tamním devítičlenném zastupitelstvu získal post Jiří Bílek, jeden z manažerů akvaparku a hlavní manažer Sehnalovy Aliance pro budoucnost. Kolem voleb v Čestlicích ale panuje velká nejasnost týkající se nově přihlášených občanů. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

V Praze neuspěli ani kandidáti uskupení Motoristé sobě, které získalo jen 2,29 %. Za tuto stranu kandidoval mimo jiné scénárista Petr Kolečko anebo ekonom Vladimír Pikora.

Známé tváře kandidovaly i do Senátu, kde se jim ale spíše nedařilo. Voliči nemile překvapili hlavně bývalé politiky, kteří usilovali o návrat na politické výsluní. Přehled neúspěšných kandidátů do Senátu najdete v tomto článku na TN.cz.

Ve 14 obcích se konala také místní referenda. Podívejte se, jak některá z nich dopadla:

TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhly v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz