Domácí

Známé tváře ve volbách propadly. Voliči je v Senátu nechtěli

Známé tváře ve volbách propadly. Voliči je v Senátu nechtěli
Zuzana Majerová | Zdroj: TV Nova

Senátní volby vzala řada známých tváří jako svou šanci na návrat na výsluní. Spoustě z nich se to ovšem nepovedlo. Po 18 letech v Senátu například končí jeho místopředseda Jan Horník. Nedařilo se ani bývalým komunistům, tvůrci pohádek nebo bývalému ministrovi.

Návrat z politického důchodu se v senátních volbách nepodařil hned několika politikům. Propadli například bývalí komunističtí poslanci Hana Aulická Jírovcová a Leo Luzar. Oba patřili k výrazným tvářím komunistů a nyní chtěli získat senátorské mandáty jako nestraníci. Ani jednomu se to ale nepodařilo. Aulická Jírovcová v obvodu Most získala kolem 12 %, Luzar v obvodu Nový Jičín zhruba 7 %.

V senátorské lavici nezasedne ani Zuzana Majerová z Trikolory, která v obvodu Olomouc oslovila asi 10 % voličů. Propadl také bývalý ministr kultury a poslanec ČSSD Antonín Staněk, který kandidoval v obvodu Bruntál za Přísahu Roberta Šlachty. Jeho zisk byl jen 4 %.

Související obsah

​Nepříjemné překvapení zažil v sobotu i místopředseda Senátu Jan Horník, který v obvodu Karlovy Vary kandidoval za STAN. Skončil na čtvrté pozici, což znamená, že po 18 letech si bude muset zřejmě hledat jinou práci. O střechu nad hlavou se ovšem bát nemusí, protože je také zastupitelem Karlovarského kraje a starostou města Boží Dar.

V obvodu Plzeň-město zase propadl současný senátor a tvůrce známých Večerníčků Václav Chaloupek (STAN). Se ziskem 12 % skončil na 4. místě. Ve stejném obvodě ještě těsně neuspěl žokej Josef Váňa kandidující za ANO, který skončil na třetím místě.

Spousta známých osobností propadla v Praze. Na Praze 11 neuspěl bývalý premiér Vladimír Špidla, který s ČSSD získal lehce nad 8 %, ani bývalý primátor Prahy Tomáš Hudeček, který jako nezávislý kandidát získal téměř 15 %. Na Praze 10 do druhého kola nepostoupil poslanec SPD Jiří Kobza, když získal jen 10,59 %.

A s neúspěchem se musel smířit také Zdeněk Šarapatka kandidující v obvodu Mělník za TOP 09. Šarapatka, který se do povědomí veřejnosti dostal sporem s prezidentem Milošem Zemanem, získal jen necelých 11 %.

Do Senátu letos volil i Tomio Okamura. Moc se mu to ale nepovedlo:

TN.cz

Senátní volby 2022

Volby do Senátu Parlamentu České republiky se uskutečnily 23. a 24. září 2022, první kolo proběhlo společně s komunálními volbami. Druhé kolo senátních voleb se uskutečnilo v termínu 30. září až 1. října.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz