Domácí

Úspěch i velký propadák. PŘEHLED mandátů jednotlivých stran

Volby skončily a politické strany mohou bilancovat. Podle některých byly volby referendem o vládě Petra Fialy (ODS). Podívejte se na přehled toho, jak se sněmovním stranám dařilo prosadit své kandidáty do zastupitelstev.

Českou republiku na několik týdnů opět zaplavily plakáty politiků a téměř 200 tisíc lidí si chtělo zajistit místa na radnicích měst a obcí. Někteří se z výsledků radují, pro vládní politické strany může být ale výsledek velkým varováním.

Ze stran zastoupených v Poslanecké sněmovně se z výsledků komunálních voleb nejvíce může radovat SPD. Z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že v minulých volbách v roce 2018 mandát získalo celkem 161 kandidátů, které do voleb navrhlo hnutí Tomia Okamury. Letos je těchto lidí 492, tedy o 331 více.

Nárůst hlásí i hnutí ANO, které mělo v roce 2018 takových kandidátů 1684 a o čtyři roky později jich je 1748. Je to tedy o 140 zastupitelů více a celkem tak sněmovní opozice získala o 471 křesel na radnicích více než minule.

Související obsah

Vládě se nedařilo

Naopak vláda hlásí ztráty. Největší konkrétně hnutí STAN, které si pohoršilo z 2601 na 1854 zastupitelů, což je ztráta 747 mandátů. KDU-ČSL letos získala o 393 mandátů méně (spadla z 3645 na 3252), ODS o 306 (z 2600 na 2294), Piráti o 84 méně (z 358 na 274) a TOP 09 o 56 méně (z 484 na 428). Celkem tak vládní pětikoalice zaznamenala o 1586 křesel horší výsledek.

Opozice, která o volbách mluvila jako o referendu o vládě, tak může být částečně spokojena. Velké změny na politické mapě se ale podle expertů očekávat nedají. Vládu podle nich neohrozí ani druhé kolo senátních voleb, které se bude konat příští týden v pátek a v sobotu. "Komunální volby a první kolo senátních voleb přinesly na české politické scéně posílení hnutí ANO. Do hlasování se promítly i momentální nálady ve společnosti související s energetickou krizí. Přestože opozice v Senátu zřejmě posílí, tak výsledek voleb žádné zemětřesení neznamená," řekl politolog z Národního institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik Lubomír Kopeček. 

Komunální volby jsou navíc specifické, že v nich kandiduje velké množství nezávislých kandidátů a lokálních uskupení. V roce 2018 takto získalo mandát 44 367 lidí, letos to bylo dokonce 47 732 osob. Nárůst je tedy znatelný. V některých případech navíc členové stran kandidovali pod jinou stranu, což byl případ například šéfa ČSSD Michala Šmardy. V Novém Městě na Moravě kandidoval za uskupení Lepší Nové Město. Spolu s ním získal 30 % a má tak šanci pokračovat ve funkci starosty, kterou zastává už od roku 2010.

Podívejte se, co k výsledkům voleb v sobotu večer řekl premiér Petr Fiala (ODS):

TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhly v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz