Domácí

V ostravské porodnici si mohou matky vytáhnout děti z břicha samy

Městská nemocnice v Ostravě jako první v republice umožnila rodičkám, aby si při porodu císařským řezem vytáhly své dítě z břicha samy. Metoda je čím dál oblíbenější. Podle tamní lékařky je ale náročná, a to nejen pro rodící matky, ale i pro personál.

Jednou z rodiček, která metodu využila, je paní Alena, která v Ostravě na Fifejdách rodila před měsícem. "Asi od 32. týdne se syn rozhodl, že půjde zadkem dolů, a nechtěl se otočit, zkoušeli jsme i obrat zevními hmaty," popsala Alena.

Lékaři jí nakonec doporučili císařský řez a nabídli možnost, že si dítě vyjme z břicha sama. Alena nakonec souhlasila: "Kdybych musela znovu na císařský řez, tak určitě půjdu takhle stejně. Jak říkám, nepopsatelné. Protože tam už prostě myslíte na úplně něco jiného, už se vám mění celý svět."

"My miminko lehce vybavíme, pak maminka dostane ruce na tělíčko, a za hrudníček si ho může přivinout a tím pádem okamžitě cítí tlukot srdíčka," přiblížila proceduru gynekoložka Iva Staňová.

Související obsah

​Takovou formu porodu s císařským řezem si v ostravské nemocnici vyzkoušely už desítky rodiček. Gynekologové se inspirovali videem z ciziny. Měnili kvůli tomu i své zaběhlé postupy. Například museli řešit, kam dají monitorovací sondy, nebo jak matku zarouškují. Podle nich to ale nejsou jen starosti. "Je to strašně silný okamžik i pro ten porodní tým, který v ten moment ztichne a na tom sále opravdu každý prožívá tu emoci," přiblížila Staňová.

Po běžném porodu se totiž často využívá takzvaný bonding. Tedy že se tělo dítěte dotkne těla matky ihned po porodu. Okamžitý kontakt u běžného císařského řezu doteď dítěti i matce chyběl.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz