Domácí

Naposledy to pořádně roztočit! Krize nekrize, Češi lijí do dovolených majlant

Cestovky v Česku hlásí enormní zájem o zimní exotiku, oproti loňsku se jedná o nárůst o stovky procent. Mezi nejoblíbenější turistické destinace patří třeba Dominikánská republika, Omán nebo Kapverdy.

Vysoká inflace a energetická krize. Lidé šetří, kde můžou. A zatímco některým vláda rozdává příspěvky na bydlení, jiní si nedokážou odpustit dovolenou u moře.

"Ten rekordní zájem, který jsme viděli v létě, pokračuje i do podzimních měsíců. Ty ceny jsou srovnatelné, někde v jednotkách procent vyšší. Trochu do toho promlouvá ropa a drahý letecký benzín," zhodnotil mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

"Největší zájem, co se týče podzimních destinací, je o Egypt, Tunisko, Turecko, někdy i řecké ostrovy. Co se týká těch zimních termínů, tak tam lidé preferují kapverdský ostrov Sal a Omán," popsala mluvčí Blue Style Ilona Topolová.

Cestovky ale nepozorují, že by se lidé snažili šetřit a volili levnější varianty dovolených. Právě naopak. "Vidíme, že si Češi chtějí užít. Vybírají si i dražší hotely a třeba i výlety v dražších destinacích," uvedla mluvčí ČEDOKu Kateřina Pavlínová.

Související obsah

​Podle odborníků to může být i tím, že si lidé chtějí naposledy užít. Příští rok už na dovolenou nemusí mít peníze. "Lidé kvůli vysoké inflaci přesouvají budoucí spotřebu do přítomnosti, aby se vyhnuli zdražování, zároveň mají mnozí lidé obavy, že se ekonomická situace zhorší natolik, že nebudou moct odcestovat," okomentoval ekonom Štěpán Křeček.

Někteří lidé si dokonce kvůli dovoleným berou úvěry. To ale odborníci zásadně nedoporučují. Lidé by v takových případech měli zvážit, jestli na dovolenou opravdu tak nutně potřebují.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz