Zahraničí

Sousedé bojují s drahotou na všech frontách. Upekli inflační chléb

Sousedé bojují s drahotou na všech frontách. Upekli inflační chléb
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Současná doba rostoucích cen energií a vysoké inflace přináší problémy i pekárnám. Například v Německu přišli někteří pekaři s neotřelými a originálními způsoby, jak snížit cenu chleba pro spotřebitele. Takzvaný inflační chléb má rovněž upozornit na složitou situaci pekáren.

Inflace a strach z blížící se zimy nutí obyvatele evropských zemí stále více šetřit. Složitá situace se nevyhnula ani Německu, kde lidé utrácí méně peněz i za chleba. Některé pekárny nyní proto svým zákazníkům pečou takzvaný inflační chléb, který je o poznání levnější. Způsobů, jak ho připravit, je hned několik. Informoval o tom web inFranken.de.

Pekař Michael Tenk ze Südlohnu v severozápadní části Severního Porýní-Vestfálska dostal nápad, jak ulevit zákazníkům a současně dále nezatěžovat své podnikání. Firmám v okolí nabídl, že na cenovku předem určeného druhu chleba umístí název konkrétní firmy, její logo a webové stránky. Společnosti, které na nabídku kývnou, budou tento chleba na oplátku sponzorovat. Tenk už podle serveru Polsat News našel první firmu, která ho tímto způsobem sponzoruje. Jedna stavební společnost z města Borken pekaři platí 50 centů za každý bochník. Zákazník si pak tento inflační chléb koupí za 3,95 eura (asi 97 korun), ostatní druhy za 4,45 eura (zhruba 110 korun). Podnikatel už má pozitivní ohlasy z jiných pekáren a doufá, že některé jeho nápad napodobí.

Související obsah

​​Jiným kreativním způsobem se s krizí vyrovnává pekař Roland Schüren z Hildenu u Düsseldorfu. "Zhruba 20 procent mouky jsme nahradili zbytkovým chlebem, který jsme přirozeně usušili, umleli a opražili. Tyto zbytky pak namočíme a přidáme je do těsta, čímž se šetří mouka," popsal biopekař pro zpravodajskou relaci tagesschau.

Mario Fritzen, pekař z Kürtenu u Kolína nad Rýnem, dostal trošku jiný nápad. Jeho obchod zákazníkům také nabízí inflační chleba. Podle portálu Business Insider se prodává za 2,5 eura (v přepočtu kolem 60 korun) a údajně je nejlevnější ze všech druhů. Jde o obyčejný míchaný pšeničný chléb, který se peče z levnějších surovin bez mnoha přísad. Pekárna na prodeji tohoto chleba nic nevydělá, jeho cena je stejná jako surovinové náklady.

Související obsah

​​Ústřední svaz německých pekařů je však toho názoru, že je třeba najít systémové řešení. Naléhavě je prý potřeba zastropovat ceny plynu a elektřiny na přijatelnou úroveň. List nordbayern doplnil, že na plynu je závislých asi 60 až 70 procent německých pekáren.

Evropa řeší následky energetické krize. Německo přispěje důchodcům:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz