Zahraničí

Zásah. Sonda NASA trefila asteroid, aby ho vychýlila z oběžné dráhy

Automatická sonda vyslaná Američany trefila v noci na úterý asteroid a explodovala. Sebezničující mise, první svého druhu v historii lidstva, má otestovat schopnost vychýlit asteroid z jeho dráhy, pokud by ohrožoval Zemi. Podíleli se na ní i Češi.

Robotická sonda DART narazila do 11 milionů kilometrů vzdáleného asteroidu Dymorphos rychlostí necelých 22 600 kilometrů v hodině přesně podle plánu po jedné hodině našeho času. Americká vesmírná agentura NASA vysílala její přiblížení k asteroidu v přímém přenosu na twitteru až do okamžiku střetu. Poté ohlásila úspěšný zásah.

Náraz byl připraven tak, aby sonda 160 metrů široký a pět milionů tun vážící asteroid nezničila, ale vychýlila ho z jeho oběžné dráhy kolem planetky Didymos. Zda a o kolik se to podařilo, zjistí vědci během týdnů až měsíců, uvedla CNN.

Sonda odstartovala na svou sebezničující misi loni v listopadu. Experiment by měl otestovat obranu Země před srážkou s vesmírným tělesem. Vědci považují za účinnější vychýlit nebezpečný objekt z dráhy tak, aby Zemi minul, než ho nechat vybuchnout a riskovat dopad trosek, napsala agentura AP.

​"Dinosauři neměli vesmírný program, který by jim pomohl zjistit, co se blíží, ale my ano," řekla podle AP hlavní poradkyně NASA pro klima Katherine Calvinová s odkazem na masové vymírání před 66 miliony let, které bylo pravděpodobně způsobeno dopadem velkého asteroidu. Ten byl oproti Dymorphosu mnohem větší, výskyt menších planetek ve vesmíru je však mnohem častější a srážka Země s nimi je tam podle vědců pravděpodobnější.

Související obsah

​Planetka Didymos s měsícem Dymorphos Zemi neohrožují, byly pečlivě vybrány tak, aby pokus ani následné vychýlení měsíce z oběžné dráhy neznamenalo žádné nebezpečí, uvedla BBC.

Na projektu se podíleli i čeští vědci. Didymos objevil česko-americký tým pod vedením Petra Pravce z observatoře v Ondřejově. Když byl asteroid vybrán k experimentu, provedli čeští astronomové přesná měření, která pomohla naplánovat misi sondy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz