Domácí

V práci se v zimě neohřejete. Tyto teploty odklepli ministři. PŘEHLED

V práci se v zimě neohřejete. Tyto teploty odklepli ministři. PŘEHLED
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Vláda v pondělí schválila návrh ministerstva zdravotnictví o minimálních povolených teplotách na pracovištích. Podle nařízení mohou například prodavačky pracovat jen v 16 stupních Celsia.

Kabinet návrhem reaguje na energetickou krizi. O schválení nařízení informovala Strakova akademie na svém webu. Pro pracovníky montážních linek, řidiče či pokladní se tak minimální povolená teplota na pracovišti sníží ze současných 18 na 16 stupňů Celsia.

Minimální teplota se bude měnit i pro lidi, kteří pracují vsedě. V kancelářích či laboratořích klesne ze současných 20 stupňů Celsia na 18. Pro ostatní zůstává minimální teplota na 14 či 10 stupních Celsia.

Chystá se ale i nižší teplota na ostatních místech. V šatnách má minimální teplota klesnout z 20 na 18 stupňů Celsia, v umývárnách z 22 na 19, ve sprchách z 25 na 19 a na záchodech bude moct být 15 stupňů místo současných 18.

Související obsah

"Hlavním důvodem návrhu je revidovat právní rámec ve vztahu k požadavkům na minimální teplotu na pracovišti s ohledem na současnou situaci, kdy v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině dochází k omezování/přerušování dodávek zemního plynu, kdy se předpokládá další nárůst a přetrvávání energetické krize," uvedlo ministerstvo zdravotnictví v důvodové zprávě. "Při zmíněné revizi teplotních podmínek pracovního prostředí jsou zohledněny dostupné poznatky pro zajištění ochrany veřejného zdraví," dodal úřad.

Návrh vláda schválila v pondělí večer. "Přijetí těchto navrhovaných úprav je zcela zásadní, resp. je nezbytné, aby návrhy vyšly v platnost, resp. účinnost bez zbytečného odkladu," napsalo ministerstvo.

Nové minimální teploty na pracovištích:

Třída práce Současná minimální teplota Navrhovaná minimální teplota
I – práce v kancelářích či laboratořích atd. 20 °C 18 °C
IIa – řidiči, pokladní atd. 18 °C 16 °C

Nové minimální teploty v sanitárních zařízeních:

Místo Současná minimální teplota Navrhovaná minimální teplota
Šatny 20 °C 18 °C
Umývárny 22 °C 19 °C
Sprchy 25 °C 19 °C
Záchody 18 °C 15 °C

Záznam tiskové konference po jednání vlády:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz