Zajímavosti

Británie zveřejnila monogram nového krále Karla III. Podívejte se, jak vypadá

Británie zveřejnila monogram nového krále Karla III. Podívejte se, jak vypadá
Král Karel III. v Severním Irsku | Zdroj: TN LIVE

Buckinghamský palác ukázal monogram nového krále Karla III., který bude používat na vládních budovách, státních dokumentech a poštovních schránkách, sdílela stanice BBC. Monogram skrývá několik zajímavých symbolů.

Nový panovník Velké Británie Karel III. si z řady několika návrhů zvolil svůj oficiální monogram. Ten pro něj připravila instituce College of Arms, která se zabývá heraldikou, tedy naukou o znacích a erbech.

Monogram proplétá dvě písmena, zlaté C a R. C má představovat počáteční jméno Karla (v angličtině Charlese) a R symbolizuje slovo "Rex", které v latině znamená král. Uprostřed písmena R stojí římská číslice III představující pořadové číslo panovníka se jménem Karel. Nad celým znakem se tyčí královská koruna vykládaná vzácnými kameny.

Související obsah

Signatura Karla III. nahradí monogram královny Alžběty II., který kombinoval písmena E a R a číslici II. Karlův znak Britové použijí poprvé v úterý na poště k označení dopisů od královských domácností. Jedná se zároveň o den, kdy skončí státní smutek.

Británie zveřejnila monogram krále Karla III. | Zdroj: Profimedia

Princ Charles, nejstarší syn zesnulé královny, se po její smrti 8. září stal automaticky novým panovníkem a zvolil si jméno Karel III. Skotská verze Karlova monogramu zahrnuje zobrazení skotské koruny, informovala stanice Sky News.

Podobizna krále Karla III. se má zároveň objevit i na britských bankovkách. Bank of England uvedla, že pravděpodobně do oběhu tyto bankovky vstoupí v polovině roku 2024, zveřejnila stanice BBC.

Podívejte se, jak se král Karel a princ William vítali s truchlícími lidmi:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz