Zajímavosti

Tohle svým pejskům nedávejte. Experti prozradili, co by neměli jíst

Tohle svým pejskům nedávejte. Experti prozradili, co by neměli jíst
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Svým žebrajícím pejskům je spousta páníčků ochotná dát cokoli. Některé potraviny jsou ale pro tyto domácí mazlíčky nebezpečné. Experti tedy prozradili, co byste jim dávat neměli.

Ne vše, co si dáte rádi vy, dokáže strávit i váš pes, upozornil deník Daily Mirror. Experti z útulku Battersea pro kočky a psy na svém webu proto sestavili seznam potravin, které byste svému mazlíčkovi dávat neměli. "Pokud je sní, i když jen v malém množství, může to být smrtelné, vždy proto rychle konejte a vezměte psa k veterináři," upozornili.

Avokádo

Avokádo v salátu či v sendviči miluje spousta lidí. Se svými psy by se však dělit neměli. Listy, plody i pecky avokáda totiž obsahují chemickou látku persin. Ta může u psů způsobovat zvracení a průjmy. 

Sladidlo

Ve spoustě limonád a jiných sladkostí je sladidlo xylitol. To způsobuje nárůst inzulínu vypouštěného do těla. Pro psy je látka mnohonásobně nebezpečnější než pro lidi. Může u nich způsobit poškození jater a poruchy srážlivosti krve.

Související obsah

Kukuřice

Kukuřici psům také nedávejte. Sice pro ně není jedovatá, může jim však ucpat střeva. Psi jsou totiž schopní spolknout celý klas.

Vařené kosti

Syrové kosti jsou pro psy skvělé. Mohou je totiž okousávat a hrát si s nimi. Ty vařené ale radši svému mazlíčkovi po obědě neházejte, mohou se totiž roztříštit a způsobit psovi zácpu, či mu dokonce natrhnout střevo. To by jej mohlo i zabít.

Čokoláda

Lidé sice čokoládu milují, pro psy je však jedovatá. Obsahuje totiž alkaloid theobromin, který u nich může způsobit selhání ledvin. Obzvláště nebezpečná je proto hořká čokoláda.

Související obsah

Makadamiové ořechy

Makadamiové ořechy jsou pro psy jedním z nejnebezpečnějších jídel. Obsahují totiž toxin, který poškodí svaly a nervový systém psa. Způsobuje to slabost, oteklé končetiny a lapání po dechu.

Hroznové víno a rozinky

Hroznové víno a rozinky mohou způsobovat u pejsků poškození jater a selhání ledvin. Dobré proto je zkontrolovat i ingredience sušenek či cereálií, které chcete svému domácímu mazlíčkovi hodit.

Alkohol

Jenom troška alkoholu může psovi přitížit. Rozhodně mu proto do misky nelijte pivo. Psovi poté hrozí průjem, zvracení a v nejhorším případě i poškození centrální nervové soustavy.

Cibule, česnek a pažitka

I když jste cibuli osmažili, usušili či ji máte v prášku, pro psa je nebezpečná. To platí i pro česnek nebo pažitku. Konzumace těchto druhů zeleniny totiž může způsobit podráždění trávicího traktu i poškození červených krvinek.

Za tohle ho v práci nepochválí. Jídlo pro zákazníka kurýrovi ukradl pes:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz