Domácí

Účtuje vám dodavatel odpovídající výši záloh? Úřad radí, jak to zjistit

Účtuje vám dodavatel odpovídající výši záloh? Úřad radí, jak to zjistit
Předpis záloh na energie | Zdroj: TV Nova

Energetický regulační úřad (ERÚ) obdržel od začátku roku 2022 zhruba 15 tisíc dotazů a stížností. Přibližně třetina z nich se týká záloh a vyúčtování elektřiny, v posledních měsících se navíc jejich podíl značně zvyšuje. Úřad proto v úterý představil orientační kalkulátor výše záloh a návod, jak si spotřebitelé mohou své zálohy zkontrolovat.

Energetický zákon říká, že pokud dodavatel určuje měsíční zálohy, musí tyto částky odpovídat nejvýše důvodně očekávané spotřebě. K výpočtu se používá průměrná měsíční spotřeba z minulého období. Tu pak dodavatel násobí aktuální cenou dodávky, čímž dostane maximální výši zálohy, jakou může účtovat.

Na první pohled to vypadá jednoduše, přesto se poslední dobou téměř geometrickou řadou množí dotazy a stížnosti na potíže se zálohami nebo vyúčtováním elektřiny, které lidé podávají ERÚ. Úřad se proto rozhodl vyjít spotřebitelům vstříc a zveřejnil na svých stránkách kalkulátor, díky němuž si lidé mohou spočítat orientační výši záloh. Připojil také návod pro lepší orientaci v této problematice.

Související obsah

​"Stížnosti spotřebitelů sice míří na zálohy, když se jich ale doptáváme, zpravidla skončíme u problémů s cenou. Typicky jde o její navýšení, které dodavatel například řádně neoznámil. Pokud bychom vybrali případy, kdy byl problém skutečně se zálohami, bylo jich letos pouze 60. Jen u devíti z nich jsme přitom narazili na pochybení ve výpočtu dodavatelů," uvedl člen rady ERÚ Ladislav Havel.

Další problémy úřad odhalil třeba v tom, že dodavatelé řádně neoznámili zvýšení ceny. Spotřebitel se pak o změně dozví až při stanovení záloh, a právě proto si na ně stěžuje. Pokud se tak stane, měl by spotřebitel rozporovat nastavení výše záloh, a zejména samotné zdražení. Při nedostatečném či chybném oznámení je totiž změna ceny podle energetického zákona neúčinná.

Související obsah

​Podle Markéty Zemanové, další členky rady ERÚ, rozhodně nejsou ideální příliš vysoké zálohy: "Dodavatele jimi v podstatě bezúročně úvěrujete. Pokud by se navíc dodavatel dostal do potíží, budete se muset mnohdy složitě domáhat vrácení přeplatků. Na druhou stranu, vhodné nejsou ani příliš nízké zálohy. Přestože zákon nestanoví minimální výši záloh, nízké platby vedou k vysokým nedoplatkům v ročním vyúčtování, které musí domácnost nárazově uhradit."

Na ERÚ se tak v současnosti obracejí lidé, kterým dodavatel po zvýšení ceny elektřiny nenavýšil zálohy, a tak nyní mají hradit nedoplatky v řádech až desetitisíců korun. "Správná záloha tak nesmí být ani moc vysoká, ani příliš nízká," dodala Zemanová.

Související obsah

​Pokud spotřebitelé dojdou k výsledku, že jim dodavatel účtuje vyšší než odpovídající zálohové platby, měli by se na něj obrátit a nastavení záloh reklamovat. V případech, kdy jim dodavatel rozdíl nezdůvodní a zároveň odmítne výši záloh upravit, se mohou obrátit na ERÚ.

Obří zálohy na energie mají lidé často kvůli podvodu. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) oznámil opatření:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz