Domácí

Podruhé mu zvedli zálohy, a to ještě léto nekončí. Může za to teplárna, říká muž

Podruhé mu zvedli zálohy, a to ještě léto nekončí. Může za to teplárna, říká muž
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Obyvatele malého městečka u Litvínova sužují poplatky za teplo a teplou vodu. Po dvou zdraženích jen za letošní léto už pan Marcel platí téměř trojnásobné zálohy. I přes snahu teplárny všechny uklidnit se mezi obyvateli šíří zvěsti ještě o dalším zdražování na podzim.

Ještě před začátkem léta platil pan Marcel z Meziboří na Mostecku tisícovku jako zálohu za vodu a 16 stovek za teplo. Celkem jej to tak za dva dospělé a čtyřleté dítě vyšlo u bytu s plochou 60 metrů čtverečných na 2 600 korun za měsíc. Jenomže spolu s červnem přišly i nepříjemné zprávy.

"Od 1. června došlo ke zdražení na těchto dvou položkách o 3 500 korun a od 1. srpna došlo k dalšímu zdražení na mém bytě o 1 200 korun, tedy celkově o 4 700, a už se mezi lidmi mluví o dalším zdražování od listopadu," popsal pan Marcel.

Oproti 2 600 korunám v květnu jej nyní vyjdou zálohy u společnosti Doterm servis, která obyvatelům zajišťuje teplo a teplou vodu, na 7 300 korun. Zdražování se dotklo celkem 109 bytových domů.

"Nutno podotknout, že takto velké zdražování je způsobené hlavně kvůli tomu, že Doterm servis udělal v lednu roku 2022 chybu a nezafixoval cenu plynu. Díky tomu na to teď doplácí 'normální' a pracující občané města, kteří platí za zálohy obrovské částky, a přitom nemají nárok na příspěvek na bydlení," dodal Marcel.

Související obsah

Společnost: Doufali jsme, že cena klesne

Podle Doterm servisu kopírují zálohy spotřebu z roku 2021 a cenu za gigajoule v daném období. "Nejvíce v současné době ovlivňuje cenu tepla výše nákladů na energie. Kontrakt na dodávku plynu byl uzavřený. Částečná fixace byla provedena s tím, že dokupy řešíme postupně s naším dodavatelem plynu. Po celý rok jsme sledovali cenovou hladinu a dle dlouhodobých standardů jsme očekávali, že cena plynu bude v letních měsících na své nejnižší úrovni. Bohužel se tak nestalo a cena plynu stoupá neustále. Proto jsme byli nuceni oproti původnímu očekávání cenu tepla navýšit. Nic jiného než nárůst cen energií za zdražováním nestojí," vyjádřila se prokuristka společnosti Doterm servis Andrea Nosková.

Společnost také na svých stránkách uvedla, že se v současnosti další zdražování neplánuje, ale že není schopná odhadovat vývoj cen. Také se ohradila proti zprávám, že je v insolvenci a nejedná se ani o jejím odprodeji. Potvrdila ale, že kvůli úsporám snížila teplotu teplé vody o pět stupňů Celsia.

Související obsah

Pomoc od města

Město mělo s Doterm servisem až do letošního roku dobré zkušenosti. Podle vedoucí Odboru výstavby, majetku a životního prostředí (VMaŽP) Gabriely Soukupové byla dříve cena za teplo nižší než například v Litvínově.

"V loňském roce začaly být ceny vysoké a na základě všeobecného doporučení se čekalo na pokles cen v následujících měsících (toto doporučení nám i deklarovalo ministerstvo průmyslu a obchodu s očekáváním snížení ceny plynu). Celkovou situací ve světě bohužel cena za vstupní média raketově vzrostla a vzrůstá. Meziboří není jediné město, kde cena tepla, kvůli zdražení plynu, takto raketově vzrostla," popsala Soukupová.

Město ale chce svým občanům co nejvíce pomoci. Jednou s možností je například poradenství při vyřizování příspěvku na bydlení.

"Vedení města dále velmi intenzivně jedná nejen se společností Doterm servis o minimalizaci vedlejších nákladů na cenu tepla, ale i s ministerstvem průmyslu a obchodu o možné pomoci obcím, která plynofikovala svá tepelné hospodářství s cílem zlepšení kvality ovzduší. Dále se snaží hledat úsporná opatření, například jednáním s ORLEN Unipetrol RPA o dodání mazutu, a také možnosti jiného způsobu vytápění, např. jednání se Severočeskou teplárenskou o možnosti napojení na horkovod z Litvínova," dodala Soukupová.

Do roku 2050 se chceme zbavit skleníkových plynů, řekla v rozhovoru pro TV Nova ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz