Zahraničí

Slovensku hrozí ekonomický kolaps, varuje premiér. Chce pomoc Bruselu

Slovensku hrozí ekonomický kolaps, varuje premiér. Chce pomoc Bruselu
Slovenský premiér Eduard Heger | Zdroj: Profimedia

Slovenské ekonomice hrozí kolaps. Může ji zlikvidovat obrovský nárůst cen energií po ruské invazi na Ukrajinu. Prohlásil to tamní premiér Eduard Heger.

Heger navrhl v rozhovoru pro deník Financial Times celoevropskou daň z mimořádných zisků. Zisky by pak chtěl rozdělit rovnoměrně po celé Evropské unii. Slováci by tak získali 1,5 miliardy eur (asi 37 miliard korun). Chce také, aby Brusel uvolnil pět miliard eur (asi 123 miliard korun) z nevyužitých fondů pro regionální rozvoj. Ty by se pak použily na snížení účtů za energie pro firmy.

Slovensko podle premiéra vyrábí hodně elektřiny v jaderných i vodních elektrárnách. Přebytečnou energii poté prodává největší producent v zemi obchodníkům. "Slováci kupují za 500 eur to, co prodali za 100," upozornil Heger.

Související obsah

"Slovenské podniky budou zavírat a mohla by zkolabovat celá ekonomika," avizoval Heger, co by se mohlo stát, pokud nepřijde pomoc Bruselu. "Jinak si budeme muset tu elektřinu nechat pro naše firmy a domácnosti, aby nezkolabovaly. Nechceme to dělat, ale bez další pomoci budeme k tomuto řešení dotlačeni," řekl. Podle listu Financial Times jde o doposud nejsilnější vyjádření evropského lídra.

Slovenská centrální banka zároveň ve středu změnila výhled ekonomiky na příští rok. Inflace má stoupnout na 22 procent a ekonomika spadnout do recese. Podle guvernéra centrální banky Petra Kažimíra mají být ceny energií pro domácnosti dvojnásobné. Pozitivní scénář by znamenal nárůst jejich cen o 50 procent, upozornil portál tvnoviny.sk.

Památky se kvůli cenám energií zahalily do temnoty:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz