Domácí

Lidé smutní kvůli ostravské žirafě. Zoo ji utratila a nakrmila jí lvy

Se smutnou zprávou přišla v úterý ostravská zoo. Zvěrolékaři ze zoologické zahrady museli utratit jednu z tamních žiraf. Zvíře bylo nemocné a v pokročilém věku. Jeho tělo potom ošetřovatelé předhodili lvům.

Devatenáctiletou samici žirafy v neděli utratili veterináři v ostravské zoo. Zvíře v pokročilém věku zkolabovalo a následné vyšetření ukázalo řadu nemocí. Žirafa trpěla například otokem plic a zánětem osrdečníku, který vedl k selhání srdce.

Kvůli věku, zdravotnímu stavu a stresu zvířete tak zoo rozhodla o jeho usmrcení. Tělo vzrostlé žirafy však nepřišlo vniveč. Ošetřovatelé 300kilové zvíře naporcovali a maso použili k nakrmení lvů a dalších masožravců, které zahrada chová.

Související obsah

Utracení žirafy ostravská zoo oznámila na svém facebooku. V příspěvku vysvětlila důvody usmrcení. Oznámení se setkalo u některých lidí s pochopením a krok zahrady schvalovali. Zároveň však vyjadřovali smutek nad ztrátou zvířete. Jiným se naopak tento krok zahrady nelíbil.

Krmení velkých masožravců zdechlinami je přitom v zoologických zahradách běžnou praxí, avšak pouze v případech, kdy šelmám nehrozí zdravotní riziko. Zahrady tím šetří jak na krmení, tak na odvozu těla do kafilerie. Pro zvířata je to navíc zpestření stravy, která se více podobá jejich jídelníčku v divočině.

Související obsah

Vlnu nesouhlasných reakcí však v roce 2014 vyvolalo rozhodnutí zoo v dánské Kodani. Ta se rozhodla utratit zcela zdravého žirafího samce kvůli obavám z příbuzenského páření. Navzdory peticím za záchranu dvouletého Maria bylo tělo utraceného samce naporcováno a předhozeno lvům přímo před zraky návštěvníků zoo.

Žirafy se v přírodě dožívají okolo 10 až 15 let. V zajetí se mohou ve výjimečných případech dožít až 30 let. Povětšinou však umírají stářím či kvůli zdravotním komplikacím po 20. roce života. To byl také případ ostravské žirafy, která by pravděpodobně nedokázala dlouho přežít ani po zásahu veterinářů.

Mládě žirafy se narodilo s vadou kloubu. Dostalo upravené lidské ortézy (5/2022):

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz