Zahraničí

Česko obnovuje kontroly na hranicích se Slovenskem. Kvůli přílivu migrantů

O půlnoci se na nejméně 10 dnů obnoví kontroly na česko-slovenské hranici. Ta čelí obrovskému náporu migrantů hlavně ze Sýrie. Ani ve středu nebyl na hranicích klid. Kromě Česka od čtvrtka zahájí kontroly na hranicích se Slovenskem také Rakousko.

Dodávku na dálnici D2 s 31 ilegálními migranty policie zastavila kolem poledne. Dalších více než 60 migrantů ve Zlínském kraji jen za dopoledne, na jihu Moravy přes 250. Na přechodech, odkud po vstupu do Schengenu zmizely policejní budovy, se staví provizorní. Od půlnoci v nich budou znovu policisté. Sjíždějí se z celé republiky.

Kontrolám se nevyhnou osobní ani nákladní auta. Šoféři tak budou muset počítat se zdržením. "Lidé tam přejíždějí z různých důvodů. Ať už kvůli lékaři, jezdí na poštu. Mnozí tam mají rodiny," vysvětlil starosta slovenské obce Bošáca Daniel Juráček.

Související obsah

Lidé ze slovenské strany hranice mají ale s kontrolami pochopení. "Já si myslím, že kontrola není zlá," uvedl jeden z oslovených. "Nikomu se nic nestane, když na minutu ukáže svoji občanku, pas nebo něco," myslí si další.

Zároveň si myslí, že slovenská strana zaspala. Kontroly prý už měly být na hranici s Maďarskem. "Slováci to už dávno měli zajistit," má jasno další dotázaný.

Premiér Eduard Heger kvůli hraničním kontrolám Českou republiku kritizoval. I podle něj je problém v zajištění ochrany vnějších hranic Schengenu v Maďarsku. Slovenský ministr vnitra navrhuje pomoci se zajištěním hranic právě tam. "Ministerstvo vnitra selhalo. Dobře víme, že ty migrační toky jdou z Maďarska," řekl předseda Výboru NR SR pro obranu a bezpečnosti Juraj Krúpa.

Na česko-slovenské hranici bude neustále nasazeno na 500 policistů. Dnem i nocí budou kontrolovat nejen přechody, ale i zelenou hranici a přijíždějící vlaky. "Ministerstvo vnitra respektuje uvedené rozhodnutí. Ale je třeba jedním dechem dodat, že tuto otázku je potřeba otevřít na evropské úrovni," sdělila mluvčí slovenského ministerstva vnitra Zuzana Eliášová.

Související obsah

České dráhy cestující upozorňují, že rychlíky budou nabírat zpoždění. Problémy budou mít třeba i studenti. Zvlášť obezřetní by teď měli být i návštěvníci pohraničních hor. Mnohé turistické stezky totiž vedou střídavě po české i slovenské straně. Hranici bude totiž možné překročit jen na přechodech. Desetidenní nasazení policie a celní správy bude stát 20 milionů korun. Nejspíš bude ale trvat mnohem déle.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz