Domácí

Zájem o vedení obcí upadá. Řada starostů dělá za minimální peníze

O práci na komunální úrovni je malý zájem a podle politologů je to i kvůli nízkým odměnám. Myslí si to i Svaz měst a obcí, podle něhož by stát měl přidat zejména tzv. neuvolněným, tedy těm, kteří funkci vykonávají ve volném čase po zaměstnání.

Řada starostů v malých obcích dělá za minimální peníze. Obce si totiž platit starostu na plný úvazek často nemohou dovolit. "Já jsem neuvolněný starosta, bereme strašně málo peněz, protože bychom zatížili rozpočet obce. Spíš to děláme proto, že tu obec máme rádi," popsal Přemysl Svora, který stojí v čele obce Ctiněves.

Podle starostů zájem o vedení měst a obcí v poslední době upadá, třeba ve Ctiněvsi v Ústeckém kraji v těchto komunálních volbách složili jen jednu kandidátku. "Odměny primátorů velkých statutárních měst jsou strašně malé oproti té zodpovědnosti, kterou mají. Mají daleko méně než poslanci," upozornil Svora.

Starostové tvrdí, že jsou jednou nohou v kriminále. Během mandátu musejí podepsat stovky smluv. A zodpovídají za ně. Zastupitelé, radní, starostové nebo primátoři dostávají od 1 300 do 140 tisíc korun hrubého měsíčně, záleží na velikosti obce nebo také na tom, zda dotyčný vykonává volenou funkci na plný úvazek. Třeba primátor Prahy si vydělá přes 140 tisíc korun hrubého, uvolněný starosta Jičína se zhruba 15 tisíci obyvateli může mít 78 tisíc korun, v obci do tisíce obyvatel si starosta na plný úvazek přijde na maximálně 54 tisíc korun.

Související obsah

​"Posílali jsme panu ministrovi dopis se žádostí o to, aby zvážili navýšení odměn pro zastupitele a starosty, kteří mají velmi těžkou práci a odměna jim nebyla už delší dobu zvýšena," uvedla ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

"Dovoluji si Vás ujistit, že o valorizaci odměn členů zastupitelstev obcí a krajů vedeme intenzivní diskusi s koaličními partnery a věřím, že v brzké době bude nalezeno adekvátní konsenzuální řešení. Zároveň je Ministerstvo vnitra  připraveno otevřít debatu o případné změně systému odměňování starostů jako takové," reagoval vicepremiér Vít Rakušan (STAN).

"Starosta obce této velikosti je vlastně 24/7 starostou. Lidé vám vždy řeknou, co je trápí nebo co by chtěli, kdykoliv si usmyslí. Máme úřední hodiny vždycky v sobotu, což je taková rarita, aby lidé mohli přijít, protože přece jenom přes týden nemůžou. Já jsem na úřadě každou sobotu," uvedl Svora.

Vláda stanovuje odměny pro uvolněné zastupitele. Částky pro neuvolněné navrhuje pouze v maximální výši.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz