Domácí

Unie přišla s pravidly pro minimální mzdu. V Česku by mohla být 20 tisíc korun

Evropský parlament schválil nová pravidla pro minimální mzdy. Platit budou ve všech členských státech včetně Česka. Podle nového nařízení by se mohla minimální mzda v tuzemsku zvýšit na 20 tisíc korun. Zatím je o 4 tisíce nižší. Pravidlo je ale ohledně konkrétní výše minimální mzdy jen doporučením.

Paní Irena sama vychovává pět dětí, pracuje jako uklízečka a pobírá minimální mzdu. K tomu dostává dávky, například příspěvek na bydlení. Jinak by s dětmi skončila pod mostem.

"Mám čistý plat jako uklízečka 16,5 tisíce. Mám pět dětí a jsem na ně sama. Nájem bez elektřiny mám 17 tisíc, elektřinu 3 tisíce a potom výdaje se školou a oblečením, protože děti rostou. Potom musím platit sešity a knížky. Nezbývá ani na jídlo," vyjmenovává paní Irena.

Související obsah

Hlavně po skokovém zdražení potravin teď paní Irena obrací každou korunu. Dětem nemůže dopřát to, co dříve. "Děti byly zvyklé na pět sušenek a pět pudinků. Dnes přijdu domu s jedněmi bonbony, s jedněmi brambůrkami a děti se musí podělit. Jinak na nic nemám," dodala paní Irena.

Žádný další příjem paní Irena nemá a kvůli péči o děti si žádnou další práci nebo lépe placenou hledat nemůže. A právě takové lidské osudy prý byly pro Evropský parlament hlavním důvodem ke zvýšení minimální mzdy.

Co se týče konkrétní výše minimální mzdy, ta podle vyjádření Evropského parlamentu zůstává v pravomoci členských států. "Ty však nyní budou muset zaručit, že jejich minimální mzdy umožní pracovníkům vést důstojný život, a to s přihlédnutím k životním nákladům a k úrovni odměňování v dané zemi obecně. Při posuzování přiměřenosti svých stávajících zákonných minimálních mezd mohou členské státy vycházet ze spotřebního koše zboží a služeb za reálné ceny či ze 60 % mediánu hrubé mzdy a 50 % hrubé průměrné mzdy," uvedl Evropský parlament v prohlášení.

"Směrnice se bude vztahovat na všechny pracovníky EU, kteří mají pracovní smlouvu nebo jsou v pracovním poměru. Nová pravidla nemusí zavádět ty země EU, v nichž se ochrana formou minimální mzdy zakládá výlučně na kolektivních smlouvách. Tyto země nebudou mít ani povinnost stanovit všeobecnou použitelnost kolektivních smluv," stojí dále v prohlášení.

"Musíme zajistit, aby minimální mzdy byly důstojné, aby zajistily lidem takové příjmy, které umožní řádně a důstojně žít," prohlásila europoslankyně Agnes Jongeriusová, která s návrhem přišla.

Související obsah

V Česku je podle odhadů okolo 200 tisíc lidí, kteří za svou práci dostávají minimální mzdu. Některé obory na tom založily podnikání.

"Mnoho sektorů využívá práci načerno, lidem vyplácí minimální mzdu a zbytek peněz jim dává nezdaněně na ruku. Tam by to navýšení minimální mzdy zvedlo náklady, bude to mít dopady na gastronomii, stavebnictví, úklid nebo ostrahu," uvedl manažer firmy ManpowerGroup Jiří Halbrštát.

Podle Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) ale zvýšení minimální mzdy práci načerno pomáhá vymýtit. "Když je dostatečně vysoká minimální mzda, tak zaměstnavatelé už nemají prostor, aby poskytovali černé mzdy," sdělil místopředseda ČMKOS Vít Samek.

Návrh bude ještě v září schvalovat Rada Evropské unie, poté budou mít jednotlivé státy dva roky na to, aby pravidla promítly do svých zákonů.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz