Domácí

Poslanci schválili zvýšení příspěvku na mobilitu. Řešili i vyšší schodek rozpočtu

Poslanci schválili zvýšení příspěvku na mobilitu. Řešili i vyšší schodek rozpočtu
Poslanecká sněmovna | Zdroj: TV Nova

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek projednávala pět novel zákonů, které navrhla vláda. Návrhy novel se týkají především ekonomických témat a sociální pomoci. Zákonodárci jednali i o rozpočtu, u kterého vládní politici chtějí navýšit schodek na 375 miliard korun.

Hned pět novel zákona Poslanecká sněmovna projednávala ve čtvrtek na své řádné schůzi. Jednalo se o úpravy zákona navržené vládou. Schůze začala v devět hodin.

Novely se týkají především ekonomických záležitostí. Poslanci ve čtvrtek také po sedmi hodinách dokončili druhé čtení o státním rozpočtu na rok 2022, u toho chtěla vláda navýšit schodek o 50 miliard, tedy na 330 miliard korun. Koaliční politici ale ve čtvrtek navrhli zvýšení o dalších 45 miliard, tedy na 375 miliard korun.

Související obsah

Novelu o schodku rozpočtu navrženou vládou však kritizují opoziční poslanci. "Jste povinen navrhnout úspory, ale nemáte připraveno nic," obvinila vládu poslankyně Alena Schillerová (ANO). Návrh změny rozpočtu označila za PR rozpočet, kterým se vláda jen snaží vylepšit svůj obraz, ale nemá žádný reálný dopad.

Proti tomu se postavil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). "Před pár týdny jste tady strašili veřejnost, že nebude dostatek plynu a budeme muset vypínat průmysl. To jsme vyřešili. Nic z toho díky krokům vlády nehrozí," opáčil Stanjura.

Dolní komora Parlamentu schválila návrh na úpravu zákonů o pojišťování a financování vývozu se státní podporou. Na programu byly rovněž zákony cílené na sociální programy, tedy na poskytování sociálních dávek pro zdravotně postižené, na důchody a na sociální zabezpečení.

Součástí návrhů je například navýšení příspěvku na mobilitu pro handicapované. Těm má podle návrhu vzrůst z 550 na 900 korun měsíčně. Návrh poslanci v prvním čtení schválili.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz