Domácí

Sněmovna schválila zastropování cen energií. Opozice ale není spokojena

Poslanci řešili pomoc s cenami energií. Novela zákona by vládě umožnila zastropovat ceny jak u elektřiny, tak u plynu. Na programu bylo také prodloužení platnosti snížení sazby spotřební daně z nafty.

Vláda se v pondělí dohodla na zastropování cen elektřiny a zemního plynu. Důvodem byly rychle rostoucí částky za energie a jejich dopad na domácnosti i podniky.

Cena silové elektřiny má pro maloodběratele činit maximálně šest korun za kilowatthodinu. V případě zemního plynu by částka neměla přesáhnout více než tři koruny za kilowatthodinu. Nižní ceny by se v případě schválení měly projevit už v listopadu.

Související obsah

Stejná cena jako pro živnostníky a domácnosti má platit i pro veřejnou sféru. "Ať už to jsou samosprávy, nemocnice, nebo školy. Budou mít ceny stejné, a to prostřednictvím státem určeného dodavatele," řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) se nedá předvídat, co zasáhne do cen energií na podzim. "Situace přestala být udržitelná," uvedl ke zdůvodnění vládního návrhu.

Opozice však tvrdí, že návrh není dostatečný. "Češi budou platit po zastropování za elektřinu stále čtyřikrát více než Slováci," sdělil ve Sněmovně šéf hnutí SPD Tomio Okamura s tím, že cenový strop u silové elektřiny by měl být 1,50 Kč za kilowatthodinu a jedna koruna u plynu.

"Můj kamarád, maďarský ministr zahraničí Szijártó, přivezl z Ruska do Maďarska další dodávky levného plynu z Ruska," poznamenal Okamura. Následně dodal, že kdyby SPD byla ve vládě, on by jel do Ruska pro plyn také.

Související obsah

Hnutí ANO zase navrhuje cenu silové elektřiny zastropovat na třech korunách včetně DPH a cenu plynu na 1,50 koruny včetně DPH za kilowatthodinu. Je to o polovinu méně, než jaký je návrh vlády. "Nikdo nechápe, proč ČR jako exportér a výrobce levné elektřiny přenáší drahé evropské ceny na domácnosti, firmy a stát. Mimořádná tržní situace opravňuje stát k tomu, aby stanovil výrobcům elektřiny maximální cenu. Proto předkládáme k návrhu zastropování pozměňovací návrhy," informoval místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO).

Poslanecká sněmovna nakonec novelu energetického zákona schválila. Všech 152 poslanců hlasovalo pro schválení novely. I přes to, že opozice hlasovala pro schválení zákona, s výsledkem nebyla spokojena. "Vláda po desíti měsících prosadila paskvil, který prohloubí to, že občané neví, na čem jsou, a který prohloubí deficit veřejných financí," poznamenala na závěr schůze poslankyně Alena Schillerová (ANO).

Své zklamání netajil ani poslanec Karel Havlíček. "Pozitivní zpráva je, že se vláda rozhoupala k zastropování cen, i když ještě před 14 dny tento krok považovala za populismus. Strop mezi 6 a 10 tisíci se nám ale nelíbí. V zemi, která elektřiny vyváží, je takto vysoký strop absurdní," tvrdil Havlíček.

Snížení spotřební daně

Sněmovna projednávala také prodloužení platnosti snížení sazby spotřební daně z nafty o 1,50 koruny na 8,45 koruny za litr do konce tohoto roku. Původně mělo opatření platit do konce letošního září.

"Důvodem není vysoká cena nafty, ale zachování konkurenčního prostředí. Největšími konkurenty jsou dopravci z Polska, Slovenska, Rumunska a Maďarska. Chceme, aby minimální hladina motorové nafty byla na nejnižší evropské úrovni," řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Opozice na odpoledne svolala navíc dvě mimořádné schůze. Ty se mají týkat sociálních dopadů hospodářské krize, vyplácení jednorázového příspěvku důchodcům, zvýšení rodičovské a růstu příspěvku na mobilitu lidem se zdravotním postižením.

Sněmovna změnu zákona o spotřební dani z nafty bez potíží schválila. Ze 147 přítomných poslanců hlasovalo pro přijetí novely 144. Zbývající tři se hlasování zdrželi. Proti změně zákona nehlasoval nikdo. Poslanci poté schůzi přerušili kvůli dvěma dalším mimořádným schůzím.

Mimořádný příspěvek

Mimořádné schůze se týkají jednorázového příspěvku určeného důchodcům, navýšení rodičovské a navýšení příspěvku na mobilitu, který je určený lidem se zdravotním postižením. Tyto příspěvky navrhuje hnutí ANO.

Hnutí ANO kritizovalo vládu pro údajnou nečinnost. "My vám tady nabízíme tác plný jednohubek, ze kterého si můžete vyzobat přesně to, co do svého balíčku potřebujete. Vláda však nemá odvahu do toho pořádně kopnout," prohlásil poslanec Aleš Juchelka (ANO).

Návrh mimořádné schůze však těsně neprošel a Poslanecká sněmovna se jím nebude zabývat. Pro návrh se ze 152 poslanců vyslovilo 73. Proti bylo celkem 76 poslanců. 

Zastropování cen zasáhne rozpočet. Jurečka řekl, kde chce vláda šetřit:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz