Domácí

Proč znovu mluvíme o utečencích ze Sýrie? Expert rozebral nelegální migraci

V posledních týdnech se opět navýšil počet nelegálních migrantů v Česku. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) už dříve prohlásil, že Turecko do Evropy pouští Syřany. Podle bezpečnostního analytika Milana Mikuleckého je ale mezi utečenci více národností.

Podle Rakušana za větší počet migrantů může Turecko. To po dohodě s Evropskou unií migranty dále nějakou dobu nepouštělo, teď ale podle něj zase začalo. Česko běženci používají jako tranzitní zemi a snaží se dostat většinou do Německa. Česká republika tak žádá posilnění pohraniční agentury Frontex.

"U nelegálních migrantů, se kterými se setkáváme v poslední době, můžeme slyšet, že se jedná o syrské uprchlíky," poznamenal pro TN Live Mikulecký. Není to ale podle něj tak jednoduché.

"Skutečnost je taková, že tady se vytvořila atmosféra minimálně od vypuknutí občanské války v Sýrii, kdy lidé oprávněně prchali před diktátorem Assadem a kdy každý, kdo přišel a řekl, že je Syřan, otevíraly se mu dveře. Tahle atmosféra v lidech, kteří chtějí odejít za lepším životem, ať už z Afriky, Blízkého východu, zůstala," upozornil.

Související obsah

Byl by tedy skeptický k prohlášením, že se jedná o Syřany. "Syřané tam určitě jsou, ale víme, že mezi migranty, kteří jsou zadržováni a postupně vraceni nebo kteří často pokračují v cestě, jsou lidé z Indie, Pákistánu, Afghánistánu. A určitě mají spoustu důvodů, aby prchali a chránili si život. Ale jsou tam lidé, pro které primárním důvodem odchodu je snaha jít za lepším životem a vyhnout se chudobě," uvedl. "Ve většině případů mluvíme o ekonomických migrantech," dodal.

Kvůli nárůstu nelegální migrace od noci na čtvrtek znovu zavedla česká vláda kontroly na hranicích se Slovenskem. Už během čtvrtka se policii podařilo chytit několik převaděčů. Na hranici se dokonce i střílelo.

Řidič s dodávkou plnou migrantů ujížděl policii:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz