Domácí

Chystá se legalizace marihuany. Přesvědčili jsme zbytek vlády, hlásí Piráti

Podle pirátské strany bude brzy možné legálně užívat marihuanu. Piráti totiž tvrdí, že už přesvědčili i další strany vládní koalice, a od roku 2024 by tak Češi mohli legálně pěstovat až pět rostlin konopí a přechovávat u sebe přes kilogram této sušené rostliny. Jediným sporným bodem jsou prý zatím podmínky, například registrace uživatelů marihuany.

Podle Pirátů by stát ročně mohl na legalizaci vydělat 650 milionů až 1,8 miliardy korun. Vyplývá to ze studie, kterou si nechali vypracovat. "Navrhujeme tam, že by třeba samopěstitelé mohli vypěstovat až pět rostlin sami, stejně tak by si mohli v licencovaných prodejnách nakoupit určité množství konopné sušiny, a jsou tam vlastně takové návrhy, které se potom můžou v zákoně realizovat," uvedla poslankyně Klára Kocmanová (Piráti).

"Co je na tom ale důležité, aby se přesně stanovily podmínky, za kterých by právě k legalizace marihuany došlo," upozornil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). "Tady platí to, že my jsme řekli, že jsme připraveni se o tom bavit, hledat cestu, jak dekriminalizovat tu problematiku, ale potřebujeme vidět parametry, já jsem požádal, aby byl vidět věcný návrh zákona, následně paragrafová znění," sdělil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Související obsah

Opozice je ale proti. "Předkladatelé argumentují tím, jaký to bude mít nějaký přísun finanční do rozpočtu, ale už tady není spočítáno, jaký finanční dopad to bude mít, co se týká kriminality a pak následků a potírání," řekla poslankyně a místopředsedkyně výboru pro zdravotnictví Klára Maříková (SPD). "My jsme určitě proti, já myslím, že bychom neměli vystavovat naše děti tomuto riziku," prohlásil předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

V Česku je nelegální u sebe přechovávat jakékoliv množství marihuany. Držení malého množství do 10 gramů je bráno jako přestupek. Přechovávání většího množství je pak bráno jako trestný čin. V roce 2013 vešel v platnost zákon o legálním užívání léčebného konopí. Od ledna letošního roku mohou pěstitelé konopí produkovat rostliny obsahující až jedno procento látky THC.

Související obsah

"Jsou k tomu THC dneska legální alternativy, jako je třeba HHC, tady ho vlastně prodáváme a máme potvrzení od ministerstva zdravotnictví, že je to naprosto legální," upozornil majitel obchodu s konopím Nikolay Lezhnev.

Legální užívání marihuany je možné například v Nizozemsku, Kanadě, v některých státech USA nebo v Uruguayi. V těchto státech může dospělý koupit výrobky s vyšším obsahem drogy ve specializovaných licencovaných obchodech v omezeném množství. Podobnou cestu navrhují také Piráti.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz