Domácí

Žádné pochopení i právo na názor. Politici reagují na protivládní protesty

Protesty nevadí, problém je, když demonstranti hájí stát napadající své sousedy. Takové jsou reakce většiny politických špiček na včerejší protivládní demonstrace. Ty se konaly v řadě měst. Na té největší v Praze se sešlo několik desítek tisíc lidí. Požadovaly demisi vlády nebo vojenskou neutralitu a zajištění plynu za nízké ceny z Ruska.

Brno, České Budějovice, Plzeň, Liberec a také Praha. Tam všude se ve středu protestovalo.

"Každý může svobodně vyjádřit svůj názor. Každý za něj může demonstrovat, a pokud budu já jako vicepremiér členem této vlády, budu dělat vše pro to, aby se na tom nic nezměnilo," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Konec vlády, pryč z NATO, jednání s Ruskem o nákupu plynu. Jen některé z požadavků. "Požadovali jsme, aby vláda do 25. září podala co? Demisi! Demisi!" skandovali lidé na demonstracích.

Související obsah

"Rusko je agresorem. A to samozřejmě omezuje možnosti zajistit z Ruska plyn a další věci," reagoval na protesty ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

"Rusko, které napadlo suverénní stát, Rusko které kope masové hroby, tak ve světle toho všeho říkám: prosím, uvědomte si, že tohle Rusko dělá," vzkázala místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti).

"Hnutí SPD už od jara říká, že máme nasmlouvat levný plyn přímo s producentem, protože pro tuto zimu není jiná alternativa levného plynu," řekl poslanec a předseda hnutí Tomio Okamura (SPD).

"Samozřejmě to není revoluce. Tady máme svobodné demokratické volby," zhodnotil poslanec Andrej Babiš (ANO).

Související obsah

"Pokud tam přijdou lidé, kteří tvrdí, že se musí změnit vláda, protože Hitler se neptal, nebo Lenin se taky neptal, tak pro takové lidi já žádné pochopení opravdu nemám," podotkl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Nejvíc lidí přišlo na Václavské náměstí. Odhady mluví o nižších desítkách tisíc. Police během demonstrace nikoho nezadržela. O vyhrocené situace ale i tak nebyla nouze.

"Provokatér, provokatér! Policie! Policie!" křičeli demonstranti.

Podle ministra vnitra organizátoři demonstrací zneužívají strachu lidí. "Aby nás vháněli do náruče toho, kdo tu válku vede," konstatoval Vít Rakušan (STAN).

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz