Domácí

Experti kritizují návrh státního rozpočtu. Plánovaný deficit je nereálný, tvrdí

Opozice i odborníci kritizují návrh státního rozpočtu na příští rok. Podle nich jsou nejen příjmy, ale i výdaje, které vláda pro rok 2023 naplánovala, takzvaně na vodě. Plánovaný deficit 295 miliard korun je podle odborníků nereálný.

Takzvaný zákon roku, tedy státní rozpočet pro příští rok, vláda podle opozice připravila jen naoko. Počítá prý s čísly, které jsou daleko od reality. "Na příjmové straně je 150 miliard příjmů, které nejsou ničím podložené. Je to na rezignaci ministra financí," kritizovala bývalá šéfka tohoto resortu Alena Schillerová (ANO).

"Já ten rozpočet beru tak trošku jako pro formu, tedy že nějaký máme k nějakému datu, který jsme si stanovili," uvedl ekonom Vít Hradil.

Jedním z klíčových zdrojů, odkud chce vláda v příštím roce brát peníze a který si už započítala do rozpočtu, je mimořádné zdanění firem z energetického či bankovního sektoru – tzv. windfall tax. Jenže ta zatím existuje jen ve formě plánů, nikoliv ve formě platného zákona.

Související obsah

​"Bude uzákoněna do konce roku. My jsme to tam psát nemuseli, pak bychom museli upravovat rozpočet. Já myslím, že je to správně, že jsou to peníze, které vybereme," reagoval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Ve výdajové stránce naopak prý nějaké položky chybí. "Ve věci zastropování je tam pouhých 100 miliard, vláda mluvila o 130 před volbami. Mluvila o dalších 30 miliardách pro podnikatele. Ty tam nejsou, takže tam chybí 60 miliard," uvedla Schillerová.

"Jsou opomíjeny náklady na ekonomickou krizi. Náklady na stropy cen pro domácnosti nejsou zahrnuty v rozpočtu, stejně jako další opatření," upozornil ekonom David Marek. "Je obrovská otázka, co se stane na trhu, protože stát se zavázal dorovnávat rozdíl mezi nějakou hladinou, kterou si určil. V momentě, kdy v Evropě bouchají plynovodní potrubí pod mořem, tak je jasné, že ta situace je nepředvídatelná," dodal Hradil.

Související obsah

"Ano, jsou tam rizika, jsou tam nejistoty, ale ten návrh rozpočtu odpovídá informacím, které máme v tomto měsíci. Ono se to může i zlepšit. Pokud by ceny energií na evropské úrovni klesly, tak kompenzace mohou být nižší, než plánujeme," zadoufal Stanjura.

Podle odborníků je ale už teď jasné, že plánovaný dluh státního rozpočtu, tedy 295 miliard korun, bude ve finále daleko vyšší. "Pravděpodobně bude začínat trojkou, to znamená 300 a více miliard korun," predikoval Marek.

Do Poslanecké sněmovny má návrh rozpočtu dorazit zítra. Poslanci ho budou v prvním čtení schvalovat v říjnu. Už teď ale část opozice otevřeně mluví o tom, že ho v této podobě nepodpoří.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se vyjádřil ke státnímu rozpočtu:

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz