Domácí

Lidem v Česku začaly chodit nové zálohy. Důchodkyně má platit 23 tisíc

Lidem v Česku začaly chodit nové zálohy. Důchodkyně má platit 23 tisíc
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Dodavatelé kvůli zdražování energií zvyšují zálohy svým odběratelům. To je případ také 88leté seniorky z jižní Moravy, které přišlo na konci září nové vyúčtování. Měsíčně má platit o téměř 19 tisíc korun více.

Řada domácností se musí vypořádávat se zvyšováním záloh za energie. Nevyhnula se tomu ani 88letá seniorka z Vlasatic na jihu Moravy, která žije v jednopatrovém domě. Dosud platila zálohy za elektřinu u společnosti Lama energy ve výši 4 700 korun.

Podle její vnučky Sabiny S. dokonce ženě vždy vraceli přeplatek, který činil okolo 5 000 korun. Na konci září však přišlo od dodavatele nové vyúčtování.

Původní zálohy:

Faktura za dodávky elektřiny | Zdroj: Se svolením Sabiny Strnadové

"Nyní jí Lama oznámila zdražení a předepsala nové zálohy, a to ve výši 23 600 korun. Babička má důchod kolem 19 tisíc," rozčílila se Sabina.

Nové zálohy za elektřinu se tak seniorce zvedly o téměř 19 tisíc korun. "Platí ještě vodu a zbytek plateb, kupuje si jídlo. Takhle se stát stará o své lidi? O ty, kteří celý život pracovali, koupili dům a v 90 letech jsou nuceni ho prodat a jít do sociálního bydlení," postěžovala si Sabina.

Nové zálohy:

Faktura za dodávky elektřiny | Zdroj: Se svolením Sabiny Strnadové

Rodina se proto poohlíží po jiném dodavateli energií. Společnost dle svých slov kvůli vývoji na trhu však musela k tomuto kroku přistoupit. "Tato situace nás nijak netěší a rozumíme nespokojeným reakcím. Ale tyto ceny odrážejí vývoj na trhu a aktuálně nemůžeme postupovat jinak. Zatím totiž stále nejsou jasné parametry a podmínky slíbeného zastropování," řekl TN.cz mluvčí firmy Lama energy, a. s., Jakub Tobiáš.

Související obsah

Společnost nyní čeká na zavedení stropu. "Jakmile bude zastropování definitivně zavedeno a budou známé jeho parametry, tak mu samozřejmě přizpůsobíme nastavení smlouvy jako ceny nebo výši zálohy," doplnil Tobiáš.

V případě, že zákazník se změnou ceny nesouhlasí, doporučil Tobiáš jedno řešení. "Může smlouvu bez postihu vypovědět," uzavřel.

Domácnosti už začaly šetřit! Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz