Domácí

Novela veterinárního zákona přináší řadu změn. Platit začíná už v sobotu

Od 1. října vstoupí v platnost novela veterinárního zákona. Ta přinese řadu změn, které se týkají majitelů psů, včelařů a chovatelů dobytka, drůbeže, ale i hmyzu určeného k jídlu.

Povinnost mít očipovaného psa v Česku platí dva roky, ale v evidencích panují stále zmatky. "Když pejska odchytne útulek, tak horko těžko musí hledat z 12 registrů. Třeba o víkendu nebo o svátcích to vůbec nefunguje," uvedla majitelka útulku v Jablonci nad Nisou Dagmar Kubištová.

Teď bude existovat jeden společný registr pro všechny psy. "Provozovatelem bude Komora veterinárních lékařů," řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

"Je to cesta, na kterou jsme čekali hodně dlouho. Bude v tom větší pořádek, vzhledem k tomu, že těch databází je už tolik, že v tom je naprostý zmatek. Teď se to sjednotí, bude to pod státem. Bohužel mohlo to být už před 10 lety," konstatoval veterinář Miroslav Peršín.

Související obsah

Psy budou registrovat výlučně veterináři. Systém bude fungovat 24 hodin denně a komora ho spustí v průběhu příštího roku.

"Není to o tom, že hned teď od 1. října musejí všichni majitelé psů povinně naklusat k veterináři. Nejdřív se ten systém musí vytvořit, pak otestovat a pak to bude připravené na ostrý provoz. Určitě tam budou moct veterináři, orgány samosprávy a policie," sdělila Kateřina Návojová Horáčková, členka představenstva Komory veterinárních lékařů.

Změny zasáhnou také včelaře. Nově třeba nebudou muset už žádat veterinární správu o souhlas při přemístění včelstva do jiného kraje. A ani hlásit úhyny včelstev s výjimkou podezření na nebezpečné nákazy.

Související obsah

Telata do stáří 12 měsíců u domácích porážek veterinárním prohlídkám nepodléhala. Mezi lidi se tak často dostávalo telecí, o kterém se nevědělo nic. Od teď budou moci farmáři provést maximálně tři domácí porážky ročně. "Ty porážky jsou určeny pouze pro rodinu toho chovatele," podotkl Majer.

"Jsem s tím spokojený. Myslím, že se tomu nastaví pravidla. Některé sektory byly bez kontroly," řekl drobný chovatel skotu František Dřevínek.

Malochovatelé slepic budou nově moci svá vejce prodávat prostřednictvím prodejních automatů.

Novela veterinárního zákona nově ukládá chovatelům hmyzu k lidské spotřebě povinnost se registrovat na Krajské veterinární správě. A pokud svého mazlíčka vodíte k fyzioterapeutovi, ten k tomu bude už muset mít odbornou profesní způsobilost. Přijetím novely se stává tato profese další regulovanou činností.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz