Zahraničí

Největší katastrofa za 500 let. USA sčítají škody po hurikánu

Hurikán jménem Ian má na Floridě na svědomí nejméně 72 lidských životů. Záchranáři se ale stále nedostali na všechna místa, která hurikán zasáhl. Živel už měl však výrazně zeslábnout a postupuje Jižní Karolínou. Podle prezidenta Joea Bidena jde o jednu z nejhorších přírodních katastrof, která kdy Spojené státy zasáhla.

Domy srovnané se zemí, auta unášená vodou a lodě na silnicích. Nekompromisní živel, který tento týden udeřil na americkou Floridu, vzal život desítkám lidí a dalším statisícům ho převrátil vzhůru nohama. Počet obětí stále stoupá, podle stanice ABC jich v neděli ráno bylo už 72.

"Bylo to děsivé. Bylo to poprvé, co jsem zažil hurikán. Hrozně jsem se bál," popsal jeden z tamních obyvatel.

Hurikán Ian, který se na jihovýchod Spojených států přesunul z Kuby, byl označen za jednu z nejhorších bouří v historii země. Na Floridě způsobil údajně nejhorší záplavy za posledních 500 let. Bez proudu tam stále zůstávají téměř dva miliony obyvatel.

"Pravděpodobně se jedná o jednu z nejhorších živelních katastrof v historii naší země. Teprve zjišťujeme rozsah škod. Hurikán sebral lidem domovy a majetek. Přestavby budou trvat roky," prohlásil americký prezident Joe Biden.

Související obsah

Vítr, který dosahoval rychlosti až 240 kilometrů za hodinu, za sebou zanechal obrovskou spoušť. Bez střechy nad hlavou zůstaly desítky tisíc lidí.

"Až teď si to začínám uvědomovat. Jsem hodně otřesená a vyděšená. Jediné, čeho jsem teď schopná, je sednout si do rohu a brečet. Nevím, co jiného mám dělat," zoufala si Stevie Scuderiová z Floridy.

"Vrátili jsme se sem před chvíli a tohle jsme tu našli. Bydlíme tu teprve půl roku. Na koupi toho domu jsme použili veškeré peníze a teď je pryč. Ale mám rodinu a to je hlavní," řekla Wilmajeane Laeryová. "Zůstal jsem ve svém domě, co nejdéle to šlo, ale potom jsem se už začal bát o svůj život. Sledoval jsem, jak mi domov se všemi mými věcmi mizí před očima," doplnil James Burdette.

Hurikán, který už zeslábl na posttropickou cyklónu, se teď přesunul nad Jižní Karolínu. I tam přinesl spoušť, voda zaplavila ulice a tamní úřady hlásí velké škody na majetku.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz