Domácí

Češi kolem 30 jsou častěji na ocet. Problém jsou i zkrášlovací aplikace

Čeští muži kolem 30. roku prý zůstávají čím dál častěji na ocet. Podle sociologického výzkumu je u nás nejvíc takových nezadaných mužů od 80. let. Je za tím nejen covidová pandemie, kdy se řada párů rozešla a seznamování bylo téměř nemožné, ale i nedostatek volného času. Velkou roli v tom prý hrají i sociální sítě. Muži si prohlížejí upravené fotky žen a dívek a s realitou pak nejsou spokojeni.

Jsou v nejlepším věku, pracovně úspěšní a mnohdy i pohlední. Přesto se jim nedaří najít lásku. Muži kolem třicítky jsou podle psychologů ve věku, kdy jsou při výběru partnerky nejnáročnější.

Ptali jsme se jich, jaký mají vkus. "Bruneta asi nejlépe, spíš štíhlejší, jestli má velká prsa, na tom mi moc nesejde, jsem spíš na zadky," svěřil jeden z respondentů. "Za mě to je určitě blondýna, prsa tak akorát a musí být hezky oblékaná," dodal další. Jinému záleží spíš na povaze. "Bruneta, blondýna, to je jedno, důležitá je hlavně osobnost," řekl.

"Roli tam hraje ten fakt, že už jsou zkušenější, už to jsou muži, kteří si prošli určitým životním obdobím a hledají u partnerky kvality, jak teda ty psychické, tak i fyzické," míní psycholog Karel Humhal.

Související obsah

Počet nezadaných mužů kolem 30 let je podle aktuální studie nejvyšší od roku 1986. Předtím pánové navazovali dlouhodobé vztahy daleko dříve.

Problémem dnešní doby jsou podle psychologů i sociální sítě a seznamovací aplikace. Líbí, nelíbí – během vteřiny se lidé rozhodují, s kým si začnou. A to na základě jedné fotky.

"Už se mi párkrát stalo, že jsem se měl sejít s nějakou holčinou, na fotkách vypadala velice pěkně, ale v reálu teda jako nic moc. Takže schůzku jsem přetrpěl, ale už jsem se jí nikdy neozval," popsal Tomáš neblahou zkušenost.

Související obsah

Fotky neodpovídají realitě i kvůli zkrášlujícím filtrům a aplikacím. "Ten muž je zklamaný, když se potom setká s realitou a ta realita je příliš odlišná od představy anebo toho, co bylo nabídnuto," vysvětlil Humhal.

Ženy jsou podle psychologů při výběru partnera oproti mužům překvapivě racionálnější. Lépe si prý uvědomují, že krása je pomíjivá a spokojený vztah tvoří i jiné hodnoty. Často jim tak nevadí ani menší nedokonalosti.

"V podstatě, aby na něj bylo spolehnutí a abychom si tak nějak sedli. Pravdomluvnost, to, že mu můžu věřit a samozřejmě dobrý smysl pro humor," chtějí po mužích ženy.

Podle psychologů je v populaci i část lidí, kteří jsou raději sami než ve vztahu.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz