Domácí

Dopravci marně shánějí řidiče autobusů, nejlepší si vydělají až 100 tisíc korun

V Česku chybí aktuálně přes 5 000 řidičů autobusů. Dopravci zvyšují platy a při náborech cílí hlavně na ženy a cizince. O profesi šoféra však stále není dostatečný zájem, a to i přesto, že výdělky u těch nejpracovitějších šoférů přesahují výši manažerských platů.

Šofér, který přijel do Jablonce na výpomoc z Prahy, se chvíli zdráhal nám říct, kolik si vydělá.

"Čistého? 70. 70 tisíc. To se dá vydělat. Ale musíte vstávat ve 3 ráno a končit večer," prozradil nakonec. Je to vykoupené i ztrátou osobního života. 14 dní v práci, pak 4 dny volna.

"Zrovna k 1. říjnu jsme zvýšili mzdový základ o téměř 15 procent. Ti nejostřejší mají dokonce i víc než třeba já," řekl dopravní ředitel skupiny BusLine Ondřej Polák.

S volnými víkendy bez přesčasů se začíná na 35 tisících hrubého. "Není problém si vydělat přes 40 až 50 tisíc. Ti úplně nejintenzivnější jezdci klidně 70, 80 i kolem 100 tisíc," pokračoval Polák.

Související obsah

V celém Česku aktuálně chybí přes 5 000 řidičů autobusů, a to nejčastěji v městské příměstská, ale i dálkové dopravě.

Zácvik nového šoféra trvá 4 měsíce. V libereckém ČSAD dostává mzdu, i když ještě nejezdí, a autoškolu mu hradí zaměstnavatel.

"Ty náklady přesahují 100 tisíc korun. Všechny autobusy už pořizujeme s automatickou převodovkou. Je to i velkým lákadlem pro naše řidičky. Snažíme se také vytvořit podmínky, aby u nás mohly dělat i maminky," uvedl předseda představitenstva ČSAD Liberec Martin Bobek.

"Sehnat řidiče je obrovský problém, nám konkrétně při 800 kmenových řidičích zhruba 110 řidičů dneska chybí. Mohlo by nám pomoci otevření trhu práce cizincům hlavně směrem od východu, intenzivnější podpora školství," dodal Polák.

Související obsah

BusLine má největší problémy na Pardubicku, kde kraj musel kvůli nedostatku řidičů upravit jízdní řády. "Sankce přesáhly tři miliony korun," přiznal Polák.

Stejnému problému čelí celá Evropa. V Německu chybí 80 000 šoférů, v Británii 100 000. A autobusoví giganti začínají některé své firmy prodávat. "Arriva opouští trh ve Švédsku, současně také prodává svůj byznys s MHD v Portugalsku a teď dochází k prodeji v Srbsku, Dánsku a ještě v Polsku," vyjmenoval Jan Sůra, šéfredaktor oborového webu zdopravy.cz.

Strašákem číslo jedna je nyní chřipková epidemie. Dopravci nemohou nemocné řidiče nahradit tak jednoduše, jako jiná odvětví, třeba pomocí agenturních pracovníků.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz