Zahraničí

Lula, či Bolsonaro. Brazilci volí mezi levicovým a pravicovým prezidentem

Dva favorizovaní kandidáti na brazilského prezidenta postoupili do druhého kola poté, co se žádnému z nich nepodařilo v nedělních volbách získat přes polovinu hlasů. V napjaté atmosféře lidé volí mezi stávajícím prezidentem Jairem Bolsonarem a vyzyvatelem Luizem Ináciem "Lulou" da Silvou.

Rozhodnutí o tom, zda v čele čtvrté největší demokracie na světě zůstane krajně pravicový Bolsonaro, nebo se do něj vrátí levicový exprezident da Silva, se tak v napjaté atmosféře odkládá na 30. října, informuje agentura AP.

Žádný z dalších devíti kandidátů se zisku dvou favoritů nepřiblížil. Da Silva dostal 48 procent hlasů, Bolsonaro přes 43 procent. Ani jeden tak nedosáhl na 50 procent zajišťujících vítězství v prvním kolem, přestože některé průzkumy to da Silvovi předpovídaly.

Související obsah

​Oba zřejmě svůj výsledek označí za vítězství. Pro da Silvu je to pozoruhodný návrat poté, co strávil 580 dní ve vězení za korupci, které se měl dopustit v prezidentské funkci, uvádí BBC. Nejvyšší soud ho sice osvobodil, ale "Lula" se nemohl zúčastnit prezidentských voleb v roce 2018, v nichž byl proti Bolsonarovi favoritem. Ten je zase na koni kvůli tomu, že předvolební průzkumy jeho rivala jasně favorizovaly.

Populista Bolsonaro už předem hlasování bez uvedení důkazů zpochybnil podobně jako kdysi v USA Donald Trump, a tak panovaly obavy, zda by svou případnou porážku v prvním kole přijal, což ještě zvyšovalo napětí v polarizované společnosti.

Související obsah

​Bolsonarova vláda se vyznačovala plamennými projevy, pokoušením demokratických institucí, široce kritizovaným postupem při řešení koronavirové pandemie a nejhorším odlesňováním amazonského pralesa za posledních 15 let, napsala AP. Své příznivce si však získal prosazováním konzervativních hodnot a odmítáním politické korektnosti. Také tím, že se pasoval na ochránce před levicovou politikou, která podle něj omezuje osobní svobodu a devastuje ekonomiku.

Da Silva, bývalý dělník a odborový předák, si naopak získal srdce lidí rozsáhlým sociálním programem, který pomohl zvýšit životní úroveň a pozvedl desítky milionů Brazilců z chudoby do střední třídy. Uškodily mu však rozsáhlé korupční skandály, do kterých byla jeho vláda zapletena.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz