Počasí

Přichází tereziánské léto. Připravte se na výrazné oteplení

Přichází tereziánské léto. Připravte se na výrazné oteplení
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Do Česka přichází tereziánské léto, které s sebou přinese výrazné oteplení. Ve druhé polovině týdne denní teploty budou překračovat 20 stupňů. Ráno se ale mohou objevit i mlhy nebo přízemní mrazíky.

"Tak jsme se konečně dočkali. Tereziánské léto přichází," oznámil v pondělí ráno na sociálních sítích Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). To mimo jiné znamená i výrazné oteplení.

"V následujících dnech se bude nad jihovýchodní Evropou obnovovat rozsáhlá oblast vysokého tlaku vzduchu, kolem které se nad naše území dostane teplý vzduch od jihu," vysvětlil ústav.

Teplotní mapa ČR | Zdroj: ČHMÚ

​Zatímco v pondělí nejvyšší denní teploty budou dosahovat 12 až 16 stupňů (na horách pouze 6 stupňů), už ve středu se vyšplhají na 17 až 21 stupňů. Od čtvrtka až do víkendu nejvyšší teploty dosáhnou až 22 stupňů.

Související obsah

​Ráno a dopoledne se ale ojediněle mohou vyskytnout mlhy, ve středu ČHMÚ předpovídá dokonce i ojedinělé přízemní mrazíky. Na přelomu tohoto a příštího týdne se opět začne ochlazovat, nejvyšší teploty se vyšplhají už pouze na 12 až 17 stupňů.

Tereziánské léto nastává na začátku října a trvá až do přelomu druhé a třetí dekády tohoto měsíce. Podle pranostik jsou pro něj charakteristické husté ranní či večerní mlhy a zvyšující se četnost mrazíků. Jedná se o jedno z posledních období babího léta.

Začal astronomický podzim. Jak se vyrovnat se zkracujícím se dnem (9/2022):

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz