Domácí

Piráti jednali se zástupci SPOLU o vedení Prahy. Společnou řeč nenašli

Povolební vyjednávání o vedení Prahy se po pondělní schůzce zástupců SPOLU a Pirátů výrazně neposunulo. Vítězné Spolu by rádo vytvořilo koalici podobnou té vládní. Jako první proto oslovilo Piráty. Ti ale nechtějí sedět v radě s trestně stíhanými lidmi. A vadí jim i kumulace funkcí případných partnerů ve vedení města.

Již po první povolební schůzce pražského lídra SPOLU Bohuslava Svobody a současného primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se ukázalo, že najít společnou řeč nebude jednoduché.

"Pražští Piráti nemůžou vstoupit do rady, kde by byli trestně stíhaní. Tak předpokládám, že na této podmínce bude krajské fórum trvat," uvedl Zdeněk Hřib.

Související obsah

A právě pravidlo Pirátů, že veškeré dohody musí ve finálním znění schválit jejich krajské fórum, podle zástupců SPOLU komplikuje celý proces hledání dohody.

"Musím konstatovat, že každé jednání s Piráty je velmi obtížné, protože jejich rozhodnutí jsou údajně vázána na to, že až bude chtít být smlouva podepsána, tak si ji nechají schválit fórem pirátským. To znamená, že všechny dohody, které děláte, jsou jako by na vodě," tvrdí Bohuslav Sobotka.

Problém s trestním stíháním se týká pražského lídra KDU-ČSL Jana Wolfa, který čelí obžalobě v kauze sportovních dotací na pražském magistrátu. "Jedná se o neúmyslný trestný čin v mém případě. A ještě v případě několika dalších lidí, co hlasovali v té komisi. Já bych v pondělí hlasoval stejně, jako jsem hlasoval tenkrát. Hlasoval jsem tak v radě i v zastupitelstvu a nic bych na tom neměnil," uvedl Wolf.

Podle názoru politologa bude magistrátní dohoda obtížná. Prý především kvůli střetu silných osobností, jmenovitě Bohuslava Svobody, Zdeňka Hřiba a Jana Čižinského z uskupení Praha Sobě. "Myslím si, že tu situaci nepůjde vyřešit, aniž by někdo z toho svého ega ubral. A možná, že někdo z těch tří pánů bude muset přiznat, že v té radě prostě nebude," myslí si politolog Jan Herzmann.

Další jednání mezi Piráty a Spolu je naplánováno na tento čtvrtek. V pondělí večer se SPOLU ještě sešlo s hnutím ANO.

sei, TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhly v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz