Domácí

Přibývá otrav z hub. Lékaři evidují o pětinu více případů než loni

Počasí přeje houbám a houbařům. Jenže čím dál více lidí z lesa nosí úlovky, které jim mohou ublížit. Už teď lékaři hlásí o pětinu více případů otrav houbami než za celý loňský rok.

Muchomůrku červenou poznáme již na první pohled podle jejího charakteristického klobouku. Je také symbolem všech jedovatých hub v České republice. Ani zdaleka ale není tou nejjedovatější.

"Muchomůrky zelená, jízlivá a jarní patří k těm, které mohou způsobit smrtelné otravy. Z dalších druhů jmenujme například jarní ucháč obecný, případně muchomůrku tygrovanou, kde naštěstí ta otrava ne často končí smrtí, ale u oslabených jedinců to k úmrtí i vést může," přiblížila lékařka a členka České mykologické společnosti Markéta Vlčková.

Související obsah

Některé druhy hub jsou si velmi podobné a rozeznat jedovatou od jedlé může být problém i pro zkušeného houbaře. "Nebezpečné jsou záměny jedovatých muchomůrek zelené, jízlivé a jarní nejčastěji za pečárky i holubinky, bedly nebo také třeba za hadovku smrdutou," doplnila Vlčková.

Letos je počet lidí hospitalizovaných po otravě houbami vyšší než v předešlých letech. "V posledních dvou letech to bylo kolem 500 ročně a zatím letos do pondělka je to 621 případů," sdělila lékařka Kateřina Kotíková.

Při podezření na otravu houbami pak doktoři doporučují následující postup. "Je nutné vyrazit k lékaři, případně s sebou vzít zbytky hub," apeluje Kotíková.

Na rozpoznávání hub existují i různé mobilní aplikace. Ty ale nejsou bezchybné a odborníci proto doporučují, aby lidé spoléhali zejména na zdravý rozum. "Aplikace se pořád ještě vyvíjejí, takže ony nás mohou někam navést, mohou nám dát tipy, které bychom si ale potom už my měli srovnat s nějakým atlasem," radí mykoložka Tereza Tejklová.

Až tedy příště půjdete do lesa, sbírejte pouze houby, které opravdu znáte. Výjezdy sanitek k otravám houbami nejsou ani zdaleka výjimečné.

ls, Barbora Kračmarová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz