Zahraničí

Evropský parlament schválil sjednocení nabíječek. Platit má od roku 2024

Pohodlnější život pro spotřebitele, ale i zlepšení životního prostředí. To si europoslanci slibují od takzvané jednotné nabíječky. Její zavedení schválil Evropský parlament (EP) v úterý.

Stejné nabíječky se dočkala všechna malá a přenosná elektronická zařízení. Kromě původně zamýšlených tabletů, mobilů, sluchátek nebo fotoaparátů se návrh rozrostl také o herní konzole, notebooky, čtečky e-knih, reproduktory, klávesnice, myši nebo navigace.

Konektor USB-C by výrobci do těchto zařízení měli podle schválené směrnice začít využívat nejpozději od roku 2024. Tato povinnost se poté od roku 2026 rozšíří rovněž na notebooky.

Související obsah

"Nový předpis, který poslanci v úterý přijali 602 hlasy (13 hlasovalo proti a 8 se zdrželo), je součástí širších snah EU o snížení množství elektronického odpadu. Současně chce unie také pomoci spotřebitelům v tom, aby se při nákupu mohli rozhodovat i podle ekologických kritérií," stojí v tiskové zprávě parlamentu.

Europoslanci poukazují na to, že krok jednak ulehčí život lidem, kteří si nebudou muset ke každému novému telefonu přikupovat nový kabel, zároveň ale podle nich sedmadvacítka takovým krokem výrazně sníží produkci elektronického odpadu.

Kromě jednotné nabíječky se v úterý budou europoslanci zabývat také zdaněním kryptoměn nebo situací Romů ve vyloučených lokalitách.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz