Domácí

Vytápění na méně stupňů má jedno velké riziko. Expert řekl, jak se mu vyhnout

Vytápění na méně stupňů má jedno velké riziko. Expert řekl, jak se mu vyhnout
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Zdražování, inflace a energetická krize nutí Čechy šetřit téměř všude, kde se dá. Mnoho domácností i firem proto přešlo na snížení teploty v místnostech. Ovšem i to namísto řešení může přinést další problém. Expert prozradil, jak se mu vyhnout.

Odborník na výskyt plísní Martin Němec upozorňuje na možné riziko, které je spojeno se snížením teploty vzduchu v prostorech. Při špatném způsobu provedení se může vyskytnout zásadní problém. 

Mnoho lidí totiž neví, že správné snižování teploty není jednoduchou záležitostí. Je potřeba sledovat nejen teplotu, ale i vlhkost vzduchu. V opačném případě může v místnosti začít vznikat plíseň.

Související obsah

Problém spočívá zejména ve zvýšeném procentu relativní vlhkosti. Ta vzniká v případě, kdy se nevětrá a zároveň se snižuje teplota. Takové prostředí je pak pro výskyt plísní ideální.

Plíseň je podle experta velkým strašákem zejména pro starší objekty bez zateplení s novými těsnými okny. Problém ale nemusí nastat jen tam. Plíseň se může objevit i na místech, kde dříve nebyla a kde bychom ji nečekali.

Související obsah

Expert proto doporučuje topit a větrat. Zvýšit intenzitu větrání je důležité zejména po vaření, sprchování a sušení prádla, dodává. Problém by mohly vyřešit i stavební úpravy, kterými se zvýší povrchová teplota stěn v interiéru.

Naopak chlorové přípravky na plísně odborník nedoporučuje. "Postupně se jím zasolují omítky a sůl svojí hygroskopicitou bude držet vlhkost i mimo povrchovou kondenzaci způsobenou nízkou teplotou," vysvětluje.

"Až začne být opravdu chladno, standardní těsný byt je podle mě potřeba pořád udržovat na cca 19–20°C, třeba s nějakými výkyvy dolů, ale mělo by se občas zatopit," uzavírá odborník. Topit by se podle Němce mělo hlavně ráno. Stěny se tak ohřejí, vysuší a procento možnosti výskytu plísně tak výrazně klesne.

Kvůli drahým energiím se lidé snaží začít topit co nejpozději:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz