Domácí

Smutné časy pro brněnskou divadelní scénu. Za týden zemřeli dva herci

Smutné časy pro brněnskou divadelní scénu. Za týden zemřeli dva herci
Městské divadlo Brno | Zdroj: Městské divadlo Brno

Městské divadlo Brno ve středu oznámilo dvě smutné zprávu. Zemřela divadelní a filmová herečka Jana Gazdíková a herec Karel Bartoň.

Jana Gazdíková

Jana Gazdíková | Zdroj: Městské divadlo Brno

​Ve věku 79 let zemřela 3. října dlouholetá herečka Městského divadla Brno Jana Gazdíková. Divadlo to oznámilo ve středu 5. října.

Gazdíková se narodila 14. září 1943 v Otrokovicích. Začínala ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, poté nastoupila do Brna do Divadla bratří Mrštíků, dnes Městské divadlo Brno. Tam si občas zahrála nějakou roli i poté, co odešla do důchodu.

Objevila se i před kamerou, diváci si ji mohou pamatovat třeba z rodinného filmu Výbuch bude v pět nebo z pohádky Sedmero krkavců. Jana Gazdíková měla dvě děti, Petra a Janu, které jsou rovněž činné v divadle.

​"Tohle divadlo je pro mě jako domov. Kdysi, když jsem byla ještě úplně mladá a dělala jsem pedagogickou školu, napsala jsem si do deníku citát Kajetána Tyla: 'Ta naše láska k divadlu, cit mocný, stálý, čistý, jako by každý z nás tam na jevišti měl kousek domova i s vůní rodných stěn.' Teď už jsem starší, ale to divadlo je pro mě opravdu jako domov. Když sem přijdu a můžu hrát, tak žiju. A co jsem zažila se svými kolegy? Všechny mám ráda, vzpomínám na ně, někteří už umřeli a hrozně mě to bolí, když si uvědomím, jak ten život běží. Ale asi to tak musí být," prohlásila zesnulá herečka k 75. výročí vzniku Městského divadla Brno.

Poslední rozloučení s Janou Gazdíkovou bude v úterý 11. října 2022 v 11:00 na Činoherní scéně Městského divadla Brno.

Související obsah

Karel Bartoň

Karel Bartoň | Zdroj: Městské divadlo Brno

​Krátce po oznámení úmrtí Jany Gazdíkové přišla od divadla další smutná zpráva. Ve věku 80 let zemřel 28. září herec Karel Bartoň, který byl rovněž dlouholetým členem tamního divadelního sboru. Podle smutečního oznámení zemřel herec doma. "Poslední rozloučení proběhlo v úzkém rodinném kruhu," píše se dále v oznámení.

Narodil se v Dobrovicích 28. května 1942. V brněnském městském divadle ztrávnil role jako například Vladimír (Něžný barbar), Nesmrtelný (Sarkofág), Möbius (Fyzici), Lot (Pravda o zkáze Sodomy), Höfgen (Urmefisto), Filip Španělský (Alžběta Anglická), Karp Karasov (Les), Lékárník (Romeo a Julie) či Kaifáš (Mistr a Markétka). Před kamerou se objevil například v seriálu Četnické humoresky nebo Bakaláři, má za sebou i dvě desítky filmových rolí. Po herci zůstala manželka Eva a syn Petr.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz