Domácí

Teplárna v Břeclavi zvýšila cenu za vytápění. Lidé budou platit pětkrát víc

Cenový strop na elektřinu a plyn přichází pro některá města na poslední chvíli. Například v Břeclavi musela tamní teplárna během několika dnů radikálně zvýšit cenu za vytápění. Obyvatelé budou platit pětinásobek. Nepomohly ani fixované ceny plynu.

Obyvatelé Břeclavi, kteří měli tu smůlu, že jim byty vytápí tamní teplárna, teď rychle hledají úspory. Během několika dnů jim cena za vytápění a ohřev vody vzrostla na pětinásobek. "Já jsem důchodkyně. Kde na to vezmu? To mám jít žebrat?" stěžovala si žena z Břeclavi.

Lidé z běžné domácnosti platili v průměru teplárnám kolem 3 000 korun měsíčně, teď to může být až 15 tisíc. "Snad na to budeme mít, jinak budu plést punčochy a svetr," uvedl další člověk žijící ve městě.

Související obsah

Vyšší ceny se týkají 2 800 domácností, tedy zhruba 8 000 obyvatel Břeclavi. Vyšší ceny budou platit už od tohoto měsíce. "Mluvila jsem s účetní a ta doporučuje zvýšit zálohy o 2 000," vysvětlila žena.

Nic přitom nenasvědčovalo tomu, že by se břeclavské teplárny mohly dostat do problémů. Dodávky plynu měly smluvně zajištěné za výhodnou cenu i na příští rok. Jenže dodavatel nečekaně vypověděl smlouvu. "Nám hrozí, že spadneme do neoprávněného odběru, takže na základě toho jsme začali okamžitě jednat a shánět nového dodavatele," přiblížil jednatel společnosti Teplo Břeclav Martin Marták.

Teplárny měly jen několik dnů na zajištění dodávek a teď nakupují plyn tím nejméně výhodným způsobem, a to za aktuální ceny na burze. Ve stejné situaci se ocitli také obyvatelé Vrbna pod Pradědem. Tam vzrostly ceny tepla o více než 200 %. V Jablonci platí lidé dvojnásobek a velké cenové výkyvy zažil také Cheb nebo Vamberk. Na řadě míst přecházejí teplárny preventivně na úspornější režim a snižují teplotu vody.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz