Zahraničí

Evropská unie schválila další sankce pro Rusko. Kvůli anexi ukrajinského území

Evropská unie (EU) uvalí další sankce na Rusko. Součástí nejnovějšího balíčku bude i zavedení cenového stropu na ruskou ropu. Na sankční seznam navíc přibyde dalších více než 30 Rusů. Brusel tak rozhodl poté, co se Vladimir Putin pokusil nelegálně anektovat části ukrajinského území.

Celkově už osmý balíček protiruských sankcí by měl začít platit ještě tento týden. Shodli se na něm velvyslanci zemí Evropské unie. Nejnovější sankční sada rozšíří zákaz vývozu některých technologií do Ruska. Zároveň ztíží dovoz ruského dřeva nebo oceli. Největší dopad by ale měl mít cenový strop na ruskou ropu, který budou využívat státy, které se bez ní zatím neobejdou.

"Cílem toho opatření je drasticky snížit ruské příjmy, které má z prodejů ropy. To znamená, aby Rusko na základě široké shody států, které od Ruska tu ropu kupují, si mohlo dovolit za ropu inkasovat jen určitou cenu. Ne vyšší než je ten cenový strop," vysvětlila analytička projektu České zájmy v EU Helena Truchlá.

Související obsah

Předchozí sedmou sadu sankcí oznámil Brusel před necelými třemi měsíci. Mezitím ale Vladimir Putin na Ukrajině vyhlásil nelegitimní referenda o připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. "Česká republika podporuje další sankce proti Rusku. Myslím, že se všichni shodneme, že je potřeba reagovat na nový vývoj, na takzvaná referenda a anexi území," má jasno premiér Petr Fiala (ODS).

Předchozí sankce už například vyloučily některé ruské banky z platebního systému SWIFT. Největší ztráty ale Rusku způsobuje právě omezení nákupu jeho fosilních paliv. I tak má ale Evropská unie stále možnost sankce ještě rozšířit. "Diskutovalo se o možnosti úplného zákazu vstupu ruských občanů na území EU, diskutovalo se o zákazu dovozu ruských diamantů," doplnila Truchlá.

Podle polského premiéra Mateusze Morawieckého navíc Polsko podporuje návrh na zabavení ruského kapitálu a jeho využití na poválečnou obnovu Ukrajiny.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz