Zajímavosti

Je to 20 let dlouhý mejdan: Exkluzivní rozhovor k výročí skupiny Rybičky 48

Pop-punková skupina Rybičky 48 slaví významné výročí a chystá velký koncert v O2 areně. Pro TN Live poskytli exkluzivní rozhovor.

"Je to 20letý mejdan. Je to neskutečné," těmito slovy popsal frontman Rybiček 48 odehrané dvě dekády od vzniku skupiny. Kromě hudby a textů je na skupině také zajímavé to, že i po takové době jsou v ní všichni původní členové.

"Když jsme s kluky začínali, bylo mi 18 let, klukům 16 a 17 let. Byli jsme taková studentská kapela. Je skvělé, že jsme 20 let vydrželi ve stejné sestavě, akorát k nám přišel kytarista Míša. Nejsme ani tak dlouho s našimi ženami, jak s ostatníma chlapama. Někdy to bylo těžké, ale už jsme ve věku, kdy už jsme si vše vyříkali," shrnul Ryba.

Co je tedy kapelu takovou dobu tmelí? Překvapivě ani jim se nevyhnuly určité neshody, ovšem to jen skupinu posílilo. "Kdybychom si od začátku rozuměli, tak asi nejsme tam, kde jsme. Jak tam byly ty třecí plochy a každý to chtěl dělat nějak, tak v tom jsme se špičkovali, aby to šlo vejš. Nikdy jsme nebyli úplně na nože a nikdy jsme nebyli úplně best friends. Měli jsme ale jeden velký cíl," vysvětlil Ryba.

Související obsah

Jak vznikal název kapely

Kapela se původně jmenovala Banánové rybičky. Tento název vzal ale rychle za své a jak Ryba poznamenal, nebylo to úplně nejšťastnější pojmenování.

"Tak debilně jsme se pojmenovali hned ze začátku, protože jsme byli mladí a pitomí. Potom jsme to museli změnit, když jsme vydávali první desku pod Suprafonem, protože Halina Pawlowská vydávala nějaké mluvené slovo z toho jejího pořadu," popsal Ryba.

Záhadou asi navždy zůstane, co přesně znamená číslice 48 v názvu. Teorií je prý mnoho. S jednou přišel i Ryba. "Poslouchali jsme tehdy Blink 182 a Sum 41, tak si myslím, že jsme tam chtěli mít nějakou číslovku," zasmál se při vzpomínce.

Související obsah

Těžká cesta vzhůru

Kapela nikdy nebyla střelou, která by se proslavila hned prvním hitem a pak stabilně okupovala přední místa hitparád. Za jejich úspěchem stojí dlouhá a tvrdá práce.

Podle Ryby je výhoda, že začínali v menším městě, jako je Kutná Hora. Větší města jako Brno či Praha sice mají více klubů, ale je tam přetlak ostatních kapel: "Mnoho z nich u toho dlouho nevydrží, chtějí toho více a hned. My jsme to z toho malého města měli pomalé, vždycky říkám, že každý schod nahoru jsme šli oběma nohama, tedy hodně pomalu. Udělali jsme si ve městě fanouškovskou základnu, pak jsme expandovali do dalších měst, a pomalu se nám to po těch středních Čechách rozrůstalo, až se to za 10 či 15 let rozjelo po celé České republice, kdy už jsme mohli jezdit všude a všude bylo plno."

Související obsah

Výroční koncert

Přišla řeč i na výroční koncert v O2 areně, který odstartuje 20. října. Vstupenky jsou stále ještě k mání. "Z takových věcí mám vždy naděláno. Už na to ale čekáme dlouho, dvakrát jsme to odkládali. Bylo to ale ku prospěchu věci, měli jsme na to hodně času a tu stage jsme předělali takovým způsobem, že to bude fakt obrovské," slibuje Ryba. Členové kapely se na koncertě v O2 areně chystají prozradit i detaily k dalšímu velkému koncertu, chystanému na příští rok.

Na celý rozhovor, kde se Kuba Ryba rozhovoří i o jeho vášni pro psy, jak se za těch 20 let změnil jeho život a co pro jeho muziku znamená, že se stal otcem, ale který obsahuje i slova dalších členů kapely, se můžete podívat pod titulkem článku.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz