Domácí

Klíšťata šíří novou psí nemoc. Labradora zabila za 5 dní, lék v Česku není

Klíšťata šíří novou psí nemoc. Labradora zabila za 5 dní, lék v Česku není
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Smutný osud potkal teprve pětiměsíční štěně labradora. Marleyho nakazilo klíště vážnou nemocí. Trvalo pouhých pět dní, než zemřel. Úmrtí by se přitom dalo snadno zabránit, kdyby byl v České republice lék.

Pětiměsíční štěně se nemocí zvanou babezióza nakazilo v severovýchodní části Ústeckého kraje, kde byla nákaza již dříve zaznamenána. Průběh nemoci byl velmi rychlý.

"Od zasažení to trvalo pět dní, než Marley umřel. Ze dne na den se mu udělalo špatně, byl celkově slabší a neměl chuť žrát. Druhý den byl ještě více apatický, a tak jsme hned jeli na veterinu," popsal redakci TN.cz majitel psa.

"Tam jsme se dozvěděli, jak špatná diagnóza to je a že není na ni v ČR lék," dodává. Lékem přitom disponuje sousední Slovensko. Dodání do České republiky je ale zdlouhavý proces, který může trvat i několik týdnů.

Související obsah

Při nakažení babeziózou se ale většinou hraje o čas. Zvlášť v případě štěňat a nemocných či jinak oslabených psů, u nichž může akutní stádium nemoci končit právě smrtí.

"Akutní průběh se projevuje nechutenstvím, horečkou a celkovou skleslostí zvířete a po dvou až třech dnech se objevuje krev v moči, žloutenka a zvětšení sleziny," upozorňuje veterinární klinika VetHope.

Související obsah

Podle brněnské veterinární kliniky je vzhledem k tomu, že v ČR není dostupná vakcína, nutná prevence. A to ideálně v podobě pravidelného a preventivního užívání antiparazitik.

To, že jde o skutečně závažné onemocnění, potvrzuje i informační portál Zdravé zvíře. Babezióza je podle portálu jednou z nejnebezpečnějších nemocí ohrožující psy. Klinický obraz onemocnění je pak podobný průběhu malárie u lidí.

Student medicíny léčil svého psa, ten málem zemřel. Zvíře zachránili až veterináři:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz