Ekonomika

Daň z mimořádných zisků dopadne na banky, energetiky, petrolejáře a těžaře

Stát zdaní mimořádný zisk energetickým společnostem, bankám, petrolejářským firmám a těžařům fosilních paliv. Ve čtvrtek o tom informoval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Ministerstvo financí ve čtvrtek sdělilo, že navrhne takzvanou "windfall tax", tedy daň z mimořádných zisků. Ta bude platit od ledna 2023 po dobu tří let a týká se společností z oblastí energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Mimořádná daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka, upozornily Novinky.

"Státu to příští rok přinese zhruba 85 miliard korun, které vláda použije na opatření proti vysokým cenám energií. V současné době jednáme s opozicí o způsobu schválení nové daně. Podle nás je zapotřebí, aby ji plénum odsouhlasilo do konce kalendářního roku," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.

Související obsah

​Podle návrhu Evropské komise přinese zastropování cen pro výrobce energií dalších 15 miliard korun. Očekává se, že v roce 2024 bude příjem činit 39 miliard korun, v roce 2024 pak 25 miliard korun.

Stanjura se už ve středu dohodl se šéfem České bankovní asociace, že toto mimořádné zdanění se bude týkat České spořitelny, Komerční banky, ČSOB, UniCredit Bank, Moneta Money Bank a Raiffeisenbank. "Windfall tax" by měla dále postihnout energetické společnosti, rafinerie, petrolejářství a těžbu fosilních paliv.

Unie chystá zdanění mimořádných zisků. Výrobci energií protestují:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz