Česká Evropa

Trh s elektřinou nefunguje, řekl Síkela. Svolal mimořádnou Evropskou radu

Trh s elektřinou přestal fungovat, prohlásil na pondělní tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Na příští pátek svolal mimořádnou Evropskou radu. Navrhne stanovení maximální ceny plynu, který se používá pro výrobu elektřiny.

"Mohu oznámit, že radu svolávám na příští pátek, tedy na 9. září," řekl Síkela. "Trh s elektřinou sloužil Evropanům 30 let," uvedl. "Nyní si ale musíme připustit, že trh s energiemi, přestože někteří tvrdili minulý týden, který byl plný emocí, že trh nemůže přestat fungovat, tak on opravdu přestal fungovat, zamrzl," dodal.

Za vysoké ceny může podle Síkely především válka na Ukrajině. "Jedné velké chyby se Evropa dopustila. A tou chybou byla naivita v tom, jestli Rusko může být spolehlivým partnerem a jestli je možné evropskou energetickou bezpečnost založit na levných dodávkách plynu z Ruské federace," prohlásil ministr. "My jsme bohužel byli jednou ze zemí, která tomu ruskému vábení uvěřila nejvíc," doplnil. Jsme podle něj stále závislí na ruském plynu.

Související obsah

Ruské dodávky plynu klesaly už před invazí, upozornil Síkela na tiskové konferenci. Vysoké ceny mají i další příčiny. "Vyschlé řeky napříč Evropou, zejména na jihu Evropy a na Balkáně, znemožňují spuštění hydroelektráren a vytvářejí nedostatek elektrické energie v některých regionech," uvedl Síkela. 

"Pokud bych zastropoval ceny na úrovni poloviny současné ceny, to znamená na 500 eurech, a za předpokladu, že každých 100 eur dolů znamená 150 miliard korun do státního rozpočtu v rámci kompenzací, kdybych zastropoval na 500, což by pro nikoho nic neznamenalo, tak bychom utratili nějakých 750 miliard korun, což je víc, něž kolik stát ročně vydá na výplatu penze a důchodů," upozornil. Nic by podle něj neřešilo ani snížení DPH.

Související obsah

Jediným řešením je tedy podle Síkely dohoda na evropské úrovni. "Důvod, proč trh zamrzl, je, že nikdo neprodává," prohlásil Síkela. "Hlavním, co musíme udělat, je oddělit ceny elektřiny od cen plynu," avizoval. Chce tedy zastropovat cenu plynu, který se používá pro výrobu elektřiny. Na stole jsou podle něj i další kroky.

"Naši občané i firmy vědí, že na nastávající topnou sezonu máme plynu relativní dostatek," řekl Síkela. Dostatečné je podle něj i předzásobení jaderným palivem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz