Domácí

Počasí trápí pěstitele brambor i vinaře. Začaly řádit plísně i houbové choroby

Letošní září bylo jedno z nejdeštivějších za poslední roky. Právě nadprůměrné množství srážek ale způsobilo problémy vinařům nebo pěstitelům brambor. A situaci prý nezlepší ani následující teplé podzimní dny.

Traktory jsou v terénu, na pořádnou úrodu brambor to ale nevypadá. Se zpožděním je sklízejí farmáři na Zlínsku. Kvůli dešťům se do polí dřív nedostali. Na Kroměřížsku čekají, až pole oschnou. "Jsou menší, je jich málo. Bylo velké sucho přes léto. To se odrazilo na sklizni," vysvětlila pěstitelka zeleniny Blanka Gärtnerová. "Brambory jsou ještě v zemi, do pole se nemůžeme dostat. Sklizeň zelí se opožďuje," doplnil další pěstitel Zdeněk Kohout.

Kvůli horkému létu brambory nedorostly. Po deštích navíc zaútočily plísně. "Přišlo to v době, kdy to nejmíň potřebujeme. Úrodě to nepomůže, je to akorát zdroj plísní a houbových chorob," nastínil Kohout.

"Září bylo výrazně srážkově nadprůměrné, a to na celém území Česka. Například na Plzeňsku spadlo přes 200 procent dlouhodobého normálu," řekla meteoroložka Dagmar Honsová. A tak cena brambor letí nahoru. "Momentálně nabízíme 18 korun za kilo. Loni to bylo kolem 15 korun," uvedla Gärtnerová.

Související obsah

Deště potrápily i vinaře. Vyhlídky na nadprůměrnou úrodu jsou pryč. "Kombajny měly velký problém projet vinicí, protože jsou těžké, tak občas zapadly," sdělil vinař Jiří Maděřič.

Meteorologové předpovídají, že příští dny budou podstatně teplejší než přelom září a října. To může vinařům situaci ještě zkomplikovat. "Jak se oteplilo, tak se zvyšuje množství těch houbových chorob. Ty se šíří po hroznech," přiblížil Maděřič. Naopak 20stupňové teploty budou lákat na procházky nebo k projížďkám na kole.

ls, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz